Fot. cathopic

Włochy: wkrótce odbędzie się doroczna konferencja parlamentarzystów katolickich

W dniach 24-27 sierpnia odbędzie się we włoskim Frascati i Rzymie 14. doroczne spotkanie Międzynarodowej Sieci Prawodawców Katolickich (International Catholic Legislators Network – ICLN). Oczekuje się, że weźmie w nim udział około 200 polityków różnych partii całego świata. Tematem konferencji będzie chrześcijańska odpowiedź na tendencje odczłowieczające.

„Podczas naszego spotkania będzie mowa o konfliktach między wielkimi mocarstwami, przedsiębiorcach działających w polityce na scenie międzynarodowej oraz o szansach i zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją”, powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress prezes ICLN Christiaan Alting von Geusau, 50-letni holenderski prawnik. W programie spotkania jest również audiencja u papieża Franciszka.

Na konferencji będą obecni protektorzy ICLN: kard. Christoph Schönborn z Wiednia, syryjsko-prawosławny patriarcha Efrem II, maronicki patriarcha kard. Béchara Boutros Raï oraz brytyjski polityk lord David Alton.

>>> Włochy: tańsza kawa, jeśli klient przyjdzie do baru ze swoją filiżanką, łyżeczką i cukrem

„Chodzi nam o integrowanie wiernych chrześcijan, którzy są aktywni w polityce”, mówił Alting von Geusau o celach sieci ICLN. Podkreślił że nie jest to ani akcja, ani lobbing: „Chodzi nam o edukację, nawiązywanie kontaktów i umacnianie w wierze”. Coroczne spotkania oferują uczestnikom możliwość spotkania się ze sobą, ale także z biskupami, kardynałami lub patriarchami, w celu wymiany pomysłów i dalszej edukacji. Zakres tematyczny corocznych spotkań jest dość zróżnicowany, „często dotyczy polityki gospodarczej, geopolityki lub kwestii społeczno-politycznych, wiele miejsca zajmuje również kwestia wolności religijnej”.

fot. unsplash / Jeremy Yap

Podczas dorocznego spotkania we Frascati są zaplanowane intensywne seminaria i dyskusje, a także czas na wspólne nabożeństwa , na modlitwy oraz na osobiste rozmowy. Wszystkie spotkania odbywają się w ściśle prywatnej atmosferze. Nie są upubliczniane, aby uczestniczący w nich politycy i inni liderzy mogli swobodnie dyskutować i wymieniać się przemyśleniami na omawiane tematy.

ICLN jest całkowicie niezależna i nie jest powiązana z żadną organizacją, Kościołem ani partią. „Jesteśmy bezpartyjni i bezwyznaniowi”, stwierdził Alting von Geusau. Według jego informacji ICLN finansuje się wyłącznie ze składek uczestników i niektórych prywatnych darowizn. Podstawą pracy jest katolicka nauka społeczna. „Mile widziany jest każdy, kto się z nią zgadza”, tłumaczył Alting von Geusau i dodał, że oczywiście można uczestniczyć tylko wtedy, gdy zostanie się zaproszonym przez ICLN. Potencjalni kandydaci są rekomendowani przez innych uczestników.

ICLN powstała w 2010 roku z inicjatywy kard. Christopha Schönborna i członka brytyjskiej Izby Lordów Davida Altona z zamiarem wspierania wartości chrześcijańskich w dziedzinie politycznej. W skład grupy wchodzą katoliccy politycy i prawnicy z ponad 20 krajów, uczestniczący w stanowieniu przepisów prawnych. Organizacja ma swoją siedzibę w austriackim Trumau, a jej szefem jest rektor tamtejszego Międzynarodowego Instytutu Katolickiego (ITI), Christiaan Alting von Geusau.

>>> Włochy: koło Lampedusy uratowano 45 migrantów z zatopionej łodzi

Członkowie ICLN spotykają się rokrocznie w sierpniu na kilkudniowych konferencjach, których tematyka jest różnorodna. Pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu 2010 roku w Castel Gandolfo. Jego uczestników przyjął na audiencji prywatnej papież Benedykt XVI. Przez kilka ostatnich lat spotkania odbywały się we Frascati pod Rzymem.

Coroczne konferencje nie są jednak jedyną formą działań ICLN. Każdego roku Akademia ICLN oferuje liczne kursy na istotne tematy, zarówno online, jak i osobiście. Od zeszłego roku istnieje również osobny program dla młodych polityków. Program nosi nazwę Young Christian Global Leaders (Młodzi liderzy chrześcijańscy świata). Jest to dwuletni intensywny program szkoleniowy. Każdy kurs rozpoczyna się kilkudniowym spotkaniem w portugalskim sanktuarium maryjnym w Fatimie.

Wymagania wobec uczestników kursu są wysokie. Oprócz ukończenia kursów, uczestnicy powinni m.in. wdrożyć również projekt społeczny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze