fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI

Włoska archidiecezja odnowiła cmentarz dla migrantów zmarłych na Morzu Śródziemnym

Archidiecezja Reggio Calabria-Bova w południowych Włoszech odnowiła cmentarz, na którym zostało pochowanych 45 migrantów, którzy w 2016 zostali wyłowieni z Morza Śródziemnego. Cmentarz w Armo stał się znakiem żałoby z powodu wielu ofiar ludzkiej obojętności, ale także symbolem pamięci, aby tego rodzaju tragedie nigdy więcej nie wydarzały się w przyszłości.

Dzięki zaangażowaniu archidiecezji i pomocy włoskiej Caritas, przy współpracy z lokalnymi instytucjami, wybudowano ponad 140 grobów, aby umożliwić godny pochówek migrantów i ubogich, z których wielu pozostaje nieznanych.

>>> Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w prawosławnym monasterze nad Bugiem

„Ten gest miłosierdzia niesie ze sobą ważne przesłanie: nie możemy przyzwyczaić się do tego, że Morze Śródziemne z mare nostrum zmienia się w mare monstrum, w morze niczyje, gdzie ludzie giną z powodu braku pomocy. Śmierć tych ludzi jest wielkim problemem, który wymaga wspólnego poszukiwania skutecznych i humanitarnych rozwiązań, w tym otwarcia korytarzy humanitarnych w celu ochrony osób ubiegających się o azyl” – powiedział kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Episkopatu Włoch.

EPA/ELIO DESIDERIO

Abp Fortunato Morrone, ordynariusz archidiecezji podkreślił, że cmentarz nie powstałby, gdyby nie rzesza wolontariuszy, którzy przez swoje zaangażowanie pokazali wielkie człowieczeństwo, na przekór skłonności do zapominania.

>>> Kolejny raz ostrzelano klasztor, w którym chronili się uchodźcy, w tym niemowlęta

„Kiedy troszczymy się o społeczeństwo, zwracając szczególną uwagę na osoby najbardziej wrażliwe, ostatnie, odrzucone, mamy tu także wizję polityczną. Troska o ostatnich przynosi korzyść wszystkim, ponieważ zaczynając od dołu, dobroczynność rozszerza się i dotyka wszystkich“ – stwiedził abp Fortunato Morrone.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze