Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na mszę św. za zmarłych bezdomnych
Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na mszę św. w intencji zmarłych bezdomnych, która odbędzie się w sobotę o godz. 16 w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie. We wtorek o godz. 18:30 w tej samej intencji modlić się będą członkowie Wspólnoty Sant’Egidio w kościele św. Jana Vianneya w Poznaniu.
„Co roku Wspólnota Sant’Egidio na całym świecie wspomina bezdomnych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszych miast. W najbliższych dniach modlitwy w tej intencji odbędą się w Warszawie i Poznaniu” – napisali autorzy komunikatu przekazanego w poniedziałek PAP.
Przypomnieli, że tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 r. na dworcu Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo „była brudna”.
>>> Wspólnota Sant’Egidio. Dzięki ubogim zbliżamy się do Boga [REPORTAŻ]
„Kobieta stała się symbolem wszystkich bezdomnych, którzy w chorobie i słabości nie doczekali się znikąd pomocy” – wyjaśnili.
Poinformowali, że w Warszawie pierwsza msza św. za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z przyjaciół wspólnoty. W Poznaniu pierwszą znaną członkom Wspólnoty Sant’Egidio osobą zmarłą na ulicy miasta była Ewa. Dlatego to od jej imienia nazywana jest coroczna Eucharystia w intencji wszystkich osób w kryzysie bezdomności, które w samotności i odrzuceniu zmarły w minionych latach.
„Podczas każdej takiej mszy św. wymieniane są dziesiątki imion osób bezdomnych, które co roku odchodzą – często tak, jak żyły – przez nikogo niezauważone. Ta liturgia to nie tylko wyraz pamięci o nich, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny, a także znak nadziei dla wielu ubogich, że o nich też ktoś kiedyś będzie pamiętał” – zaznaczyli.
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Inspiracje i siły czerpie z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |