fot. windy.com

Wtorek i środa będą naprawdę niebezpiecznie!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We wtorek 25 czerwca termometry wskażą miejscami 33°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 8 regionów ostrzeżenia przed upałem. Alerty 2 stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, zachodniopomorskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim. Najtrudniejsza będzie jednak środa.

Niebezpieczna fala

Nieco chłodniej będzie na krańcach wschodnich, gdzie maksymalna temperatura wyniesie od 25  do 27 stopni.  Najniższa będzie zaś na terenach podgórskich i lokalnie na wybrzeżu. Tam termometry wskażą od 23°C  do 25°C Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Zgodnie z komunikatem wydanym przez serwis Accuweather w nadchodzącym tygodniu mieszkańcy Europy muszą liczyć się z „potencjalnie niebezpieczną” falą upałów. W środę i czwartek temperatury na zachodzie kontynentu mogą sięgnąć prawie 40 stopni Celsjusza.
Fala upałów najbardziej uderzy w Hiszpanię, Francję, Niemcy, Belgię, Czechy, Szwajcarię i Włochy. Rekordowe temperatury mogą zostać odnotowane m.in. w Madrycie, Mediolanie, Pradze, Paryżu i Monachium. Ciepło będzie także w Wielkiej Brytanii oraz Europie Wschodniej. Fala upałów w Europie Zachodniej pojawi się w wyniku oddziaływania frontów znad Oceanu Atlantyckiego i Europy Centralnej, które zaczną wpychać ciepłe, afrykańskie powietrze aż na północ Europy. W ciągu najbliższych dni temperatury mogą osiągnąć rekordowe wartości. Od Hiszpanii do Niemiec meteorolodzy zapowiadają od 32 do nawet 40 stopni ciepła.

Po środzie chwila oddechu

Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej  upały obejmą głównie zachodnią i południową część kraju. Synoptycy uspakajają jednak, że temperatury nie będą tak ekstremalne, jak w Europie Zachodniej. Kulminacja wysokich temperatury prognozowana jest na środę. Na zachodzie i południu Polski tego dnia temperatura może wzrosnąć do nawet 35 stopni.  w nocy ze środy na czwartek nad nasz kraj przemieści się chłodny front, który przyniesie spadek temperatury na wschodzie i północy kraju. Na południu temperatury nadal pokazywać będą wartości powyżej 30 stopni. Chłodniejszy front spowoduje, że w niektórych regionach pojawią się burze. Od czwartku do soboty zapowiadane jest niewielkie ochłodzenie, zaś upały ponowne pojawią się w niedzielę w zachodniej części kraju.

Zdjęcie: prognoza na wtorek, w środę temperatury mogą być nawet o 5stopni wyższe, fot. windy.com

Zobacz także
Wasze komentarze