fot. cathopic.com

Znamy tekst zmienionej modlitwy wiernych w Wielki Piątek [DOKUMENT]

Liturgia męki Pańskiej w Wielki Piątek jest wyjątkową liturgią w roku kościelnym. Jedną z jej części jest specjalna, zazwyczaj śpiewana, modlitwa powszechna. Jej forma i tekst, są znane od V wieku i w zasadzie nie zmieniane. W związku z pandemią wirusa, zostało dodane jedno jej wezwanie.

Jest to jedyna modlitwa powszechna, której tekst (i melodia) jako obowiązkowy zapisany jest w Mszale Rzymskim, a co za tym idzie, jest taki sam w całym Kościele (tekst łacińskiego oryginału lub zatwierdzone tłumaczenie). Jej słowa nie mogą być zmieniane. Przepisy liturgiczne mówią jedynie o tym, że można opuścić niektóre wezwania, pozostawiając te najbardziej odpowiednie do miejscowych warunków, a w razie poważnej potrzeby o charakterze publicznym, miejscowy ordynariusz może zezwolić lub nakazać, aby została dodana specjalna intencja.

Ta forma modlitwy powszechnej znana była w Rzymie już w V wieku. Warto tu zauważyć, że o ile modlitwa powszechna w czasie mszy św. zaniknęła w początkach średniowiecza i została przywrócona dopiero po Soborze Watykańskim II, o tyle modlitwa powszechna w liturgii Wielkiego Piątku była cały czas zachowana w formie praktycznie niezmienionej. Jeśli chodzi o treść poszczególnych wezwań, to mszał podaje dziesięć intencji modlitewnych. Pierwsza jest za cały Kościół, o pokój, jedność i trwanie w wierze. W drugiej intencji modlimy się za papieża, w trzeciej – za wszystkie stany Kościoła. W czwartej intencji prosimy Boga za katechumenów – ponieważ właściwym czasem ich chrztu jest liturgia Wigilii Paschalnej, jest to ostatnie zgromadzenie liturgiczne, w którym dorośli katechumeni uczestniczą przed chrztem. Piąta intencja jest za wszystkich wierzących w Chrystusa i o jedność chrześcijan, o jej przywrócenie i zachowanie. W szóstej intencji modlimy się za Żydów, z którymi Bóg zawarł pierwsze przymierze, w siódmej – za niewierzących w Chrystusa, a w ósmej – za niewierzących w Boga. Dziewiąta intencja to prośba za rządzących państwami, a w dziesiątej intencji modlimy się za ludzi znajdujących się w różnych potrzebach. Dodatkowe wezwanie, w liturgii, powinno być wyśpiewane (wypowiedziane), po dziewiątej intencji.

Modlitwa

Módlmy się za całą ludzkość,
która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii,
za wszystkich bezradnych i zagubionych,
za chorych i za tych,
którzy ofiarnie niosą im pomoc
oraz za zmarłych.

Tekst modlitwy wraz z nutami znajduje się także w załączniku poniżej.

Załączniki
Pobierz PDF Pobierz PDF

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze