Wykład przedstawiciela Radical Orthodoxy
17 lutego odbędzie się piąty w tym roku akademickim 2021/22 wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum. Prelekcję zatytułowaną „Cnota, Integralizm i prymat tego, co społeczne w katolickiej myśli politycznej” wygłosi prof. John Milbank, twórca ruchu Radical Orthodoxy i wykładowca Uniwersytetu w Nottingham.
Prof. John Milbank jest emerytowanym profesorem na Wydziale Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu w Nottingham, pełni funkcję prezesa Centrum Teologii i Filozofii. Jest najważniejszym reprezentantem kierunku myśli znanego jako Radical Orthodoxy. Charakterystyczną cechą tego ruchu jest przekraczanie konwencjonalnych granic między teologią, filozofią, polityką i teorią socjologiczną. Wykład odbędzie się w języku angielskim. Niedługo po transmisji udostępnimy nagranie z polskimi napisami.
Wokół słów „integryzm” i „integralny” panuje ogromne zamieszanie. Dzisiejsi neoscholastycy powracający do integryzmu są tymi samymi ludźmi, którzy mają tendencję do przeciwstawiania się integralnej jedności natury i łaski. W konsekwencji mylą oni integralny porządek polityczny z teokracją, a autorytet kościelny z władzą. Jednak odrzucenie „czystej natury” i tomistyczne naleganie, wzorem Servaisa Pinckaersa OP, że prawdziwa cnota pochodzi z boskiego daru, a nasza braterska wymiana darów jest bezpośrednim obowiązkiem, implikuje inny, bardziej radykalny i autentyczny, choć bardziej umiarkowany integralizm: zgodnie z nim jedyną miarą prawdziwie sprawiedliwej polityki jest umożliwienie komunii miłości.
Ale czy zwykła liberalna demokracja może to uczynić i czy może zapobiec osunięciu się w autorytaryzm, dziś coraz bardziej powszechny? Jeśli to, co społeczne, pojmowane jako wspólnotowość i miejsce wzajemności ma pierwszeństwo przed tym, co polityczne i ekonomiczne, czyż nie oznacza to ich specyficznej rekonfiguracji, tak jak to przewidywała katolicka nauka społeczna w latach trzydziestych XX wieku? Być może nadszedł czas, by ponownie zapytać, o interpretację zasady pomocniczności, solidarności i godności ludzkiej osoby.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |