fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Wyniki badań naukowców ws. pandemii: chodzenie do kościoła jest bezpieczne

Pod względem ryzyka zarażenia koronawirusem chodzenie do kościoła nie jest bardziej niebezpieczne niż inne czynności, jak na przykład robienie zakupów, pod warunkiem, że zachowane zostaną normy bezpieczeństwa – twierdzą trzej amerykańscy naukowcy, specjaliści od chorób zakaźnych.

Przebadali oni przypadki, w których osoba zakażona koronawirusem, nie wiedząc o tym, uczestniczyła w różnych formach życia Kościoła, takich jak Eucharystia, pogrzeb, ślub, zebranie rady parafialnej oraz odwiedziny kapłana u chorego. Okazało się, że obecność osoby zakażonej nie doprowadziła do powstania nowych ognisk infekcji. Rezultaty swoich badań amerykańscy naukowcy przedstawiają na łamach czasopisma „Real Clear Science”. Niskie ryzyko zarażenia jest najprawdopodobniej związane z większą odpowiedzialnością ludzi wierzących, którzy skutecznie potrafią zadbać o bezpieczeństwo własne i innych.

fot. EPA/SANJEEV GUPTA

>>> Ks. Zbigniew Gełdon o zmaganiu z koronawirusem: Dopiero po 10 dniach czuję się nieco lepiej [ROZMOWA]

Pamiętać należy, że to wyniki badań dotyczące zachowań mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To, by równie niewielkie ryzyko zarażenia występowało także w Europie i w Polsce zależy już od samych mieszkańców Starego Kontynentu. Przypomnijmy, że jeszcze na początku bieżącego miesiąca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ponownie zaapelował do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Taki apel został wystosowany już przy „odmrożeniu” życia religijnego, które miało miejsce po Wielkanocy. Wtedy to dzięki „poluzowaniu” restrykcji sanitarnych w kościołach w Polsce mogło być już więcej wiernych (początkowo – w przeliczeniu liczby wiernych na powierzchnię świątyni).

fot. EPA/IAN LANGSDON

Dodatkowe zalecenia i prośby wystosowują również biskupi poszczególnych diecezji. W ostatnich dniach metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, wystosował do wiernych ważny apel. Według nowych zaleceń maseczki – taka jest prośba – mają nosić także księża koncelebrujący mszę świętą. Kard. Nycz prosi też wiernych o przyjmowanie Komunii na rękę. Z kolei biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret w sprawie zachowań związanych z pandemią koronawirusa. Obowiązujący od soboty akt daje m.in. dyspensę od obowiązku udziału w mszy św. osobom z grup zagrożonych Covid-19 i nakazuje przestrzeganie zasad sanitarnych w świątyniach. W ostatnich dniach koronawirusa wykryto u warszawskich franciszkanów-reformatorów oraz w krakowskim sanktuarium w Łagiewnikach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze