fot. PAP/Adam Warżawa

40 lat od porozumień sierpniowych, pokojowej rewolucji

W kościele św. Brygidy w Gdańsku o godz. 16:30 rozpoczęła się msza św. z okazji 40. rocznicy Sierpnia’80. Biorą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i b. prezydent Lech Wałęsa.

Liturgii przewodniczy administrator apostolski archidiecezji gdańskiej – biskup Jacek Jezierski. We mszy świętej – oprócz głowy państwa i szefa rządu- uczestniczą również opozycjoniści z czasów PRL, członkowie NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym Piotrem Dudą, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści i samorządowcy. Msza jest kolejnym punktem rocznicowych obchodów. Przed nabożeństwem Andrzej Duda wraz z Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Wcześniej prezydent i premier złożyli wieńce pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Na placu Solidarności miały miejsce też okolicznościowe przemówienia głowy państwa i szefa rządu.

fot PAP/Adam Warżawa

O godzinie 14.00, w ramach obchodów 40. rocznicy Sierpnia’80, odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i prezesa IPN Jarosława Szarka. Spotkanie odbyło się w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 40 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową.

>>> 40 lat temu powstała Solidarność [SPOT WIDEO]

Latem 1980 r. w Polsce doszło do strajków, będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy – zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża – rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast. 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia szczecińskie, kończące strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Były prezydent, jeden z założycieli i wieloletni lider NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa, fot. PAP/Adam Warżawa

Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 r. – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

>>> Michał Jóźwiak: wyzysk jest chorobą pracy. Lekarstwem na nią jest solidarność

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze