fot. pixabay

Wywieś flagę – Święto Chrztu Polski

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zapraszają do świętowania Chrztu Polski. Zachęcają rodaków do włączenia się  kwietnia w akcję „Wywieś flagę”.
 

– Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach – przekonują organizatorzy akcji. Przypominają, że rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest świętem państwowym obchodzonym corocznie 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa, 1889, fot. Wikipedia/ cyfrowe.mnw.art.pl


W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.  – Historycy wskazują, że jest to data narodzin Państwa Polskiego – podkreśla Jan Klawiter, Prezes Fundacji „SŁOWO”, który w liście do samorządowców zwrócił się z prośbą o rozpropagowanie informacji o obchodzonym 14 kwietnia święcie.

Zobacz też >>> Pieśń za Ojczyznę: „Bądź Matką naszego narodu, którego imię Polska”

Zobacz także
Wasze komentarze