fot. unsplash /dan gold

XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa potrwa od 23 do 30 lipca

Obchodom towarzyszyć będzie Akcja św. Krzysztof – jeden grosz za jeden kilometr na środki transportu dla misjonarzy. W 2022 r. MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów dla misjonarzy pracujących w 28 krajach świata – poinformował przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski.

W przekazanym PAP komunikacie bp Jan Piotrowski podkreślił, że przypadające 25 lipca wspomnienie patrona kierowców i podróżnych św. Krzysztofa to czas, w którym Kościół modli się za kierujących pojazdami i wszystkich poruszających się po drogach.

„Znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma nas mobilizować do mądrego korzystania z naszych pojazdów, przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego oraz przypominać o naszej odpowiedzialności przed Bogiem” – zastrzegł.

Jednocześnie zaznaczył, że jest to także okazja do przypomnienia, że posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują środków transportu.

>>> Kamerun: szkoła, studnia i rowery – dzięki pomocy z Polski [+GALERIA]

„Są one tym bardziej cenne w posłudze misyjnej, że w bardzo wielu miejscach, gdzie posługują misjonarze, trudno byłoby liczyć na jakiś inny rodzaj transportu, co skutkowałoby pozostawieniem ludzi bez sakramentów, opieki duchowej i wsparcia materialnego, a chorzy nie otrzymaliby koniecznej pomocy” – stwierdził.

Przypomniał, że jak co roku w Tygodniu św. Krzysztofa stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy MIVA Polska zaprasza kierowców i użytkowników pojazdów do udziału w Akcji św. Krzysztof – jeden grosz za jeden kilometr na pojazdy misyjne.

„Każdy kierowca może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże oraz opiekę i błogosławieństwo Boże podczas jazdy, dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji” – wyjaśnił.

Bp Piotrowski poinformował, że w 2022 r. dzięki zebranych ofiarom MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach świata, najwięcej w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej: 41 samochodów, w tym 3 busy i jeden ambulans do misyjnego szpitala w Kamerunie; 42 motocykle (23 – do posługi misjonarzy i 19 – do posługi katechistów misyjnych); jeden quad, jedna łódź motorowa i jeden moto-furgon medyczny.

bp Jan Piotrowski, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi/misyjne.pl

Dodał, że katechiści współpracujący z polskimi misjonarzami i misjonarkami otrzymali 310 rowerów, a dla niepełnoprawnych na misjach przekazano 447 wózków inwalidzkich. Rozpoczęta też została budowa Pływającej Przychodni – Corazón de Polonia (Serce z Polski), przeznaczonej do użytku w peruwiańskiej Amazonii.

Kwota pomocy wyniosła łącznie 3 716 945 zł.

„Jest ona bezcennym wkładem Kościoła w Polsce oraz indywidualnych wiernych i ludzi dobrej woli w realizację powszechnej misji Kościoła” – podkreślił hierarcha.

>>> To on odprawił pierwszą mszę św. w… powietrzu. „Latający oblat”, który założył organizację MIVA

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje takie istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Poza Akcją św. Krzysztofa MIVA Polska organizuje także akcje: „Ratujemy życie – misyjny ambulans”; „Odblaski życia” (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); „Z Ewangelią na motorze” (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz „uCZYNek WIARY” (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce). 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze