Z drzewem do lasu – rodzinne sadzenie drzew [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tej wiosny w Nadleśnictwie Kudypy niedaleko Olsztyna posadzono ponad 400 tys. sadzonek drzew. W akcjach sadzenia lasu uczestniczyło ponad 200 osób, często były to całe rodziny.

PAP odwiedziła z kamerą podolsztyńskie nadleśnictwo. „Przyszło do nas dzisiaj ponad sto osób, od rana sadzimy las, są całe wielopokoleniowe rodziny, w sumie do posadzenia mamy pięć tysięcy dębów” – mówi PAP Paulina Rutkowska z Nadleśnictwa Kudypy. Ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli krótkie szkolenie jak prawidłowo sadzić drzewa. Organizatorzy rodzinnego sadzenia lasu przekonują, że to co prawda ciężka praca, ale warta wysiłku.

„Dla mnie to jest bardzo fajna zabawa, bo bardzo lubię przyrodę i bardzo lubię sadzić drzewa i roślinki” – tłumaczy PAP mała Gabriela, która dęby sadziła razem z mamą. W akcji wzięli udział także członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie. Nadleśnictwo Kudypy zorganizowało rodzinne sadzenie lasu po raz drugi. Ponieważ cieszy się dużą popularnością, planowane są kolejne edycje. W sumie tej wiosny w podolsztyńskim nadleśnictwie posadzono już ponad czterysta tysięcy sadzonek.

Podobne przedsięwzięcia organizuje wiele innych nadleśnictw. Oprócz rodzin uczestniczą w nich też szkoły i inne organizacje. Informacje o planowanych przedsięwzięciach znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw i ich profilach w mediach społecznościowych. Leśnicy w całej Polsce sadzą co roku około pięciuset milionów nowych drzew.

Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Tylko od 1995 r. do 2014 r. powierzchnia lasów wzrosła o 504 tys. ha. Lasy Państwowe co roku sadzą ok. 500 mln drzew. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną one już na obszarze 9,1 mln ha. Do 2050 roku lasy powinny zajmować już ponad 33 proc. powierzchni Polski.

Według danych LP po II wojnie światowej w Polsce przybyło 2,5 mln ha lasów, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia województwa lubelskiego. W 1945 r. lasy pokrywały 21 proc. kraju, obecnie jest to 29,4 proc. Ponad 9 mln ha lasów daje Polsce czwarte miejsce pod względem powierzchni leśnej w regionie – po Francji, Niemczech i Ukrainie. Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasu – średnia europejska wynosi 0,3 ha na osobę.

Z drzewem do lasu – rodzinne sadzenie drzew [WIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze