Przeor klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze o. Marian Waligóra rozmawia z dziennikarzami, podczas otwarcia wystawy. Fot. PAP/Waldemar Deska

Zaczęły się uroczystości na Jasnej Górze

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Otwarciem wystawy darów wotywnych składanych Matce Bożej na przestrzeni wieków zainaugurowano we wtorek na Jasnej Górze obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wpisują się one w jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Tegoroczna uroczystość odbywa się pod hasłem „Korona modlitwy dla Królowej Polski”. Kulminacją obchodów będzie środowa msza św. z udziałem licznych hierarchów kościelnych. Ma jej przewodniczyć metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP przebywa na Jasnej Górze już od wtorku; rano przyjęto go w poczet członków konfraterni zakonu paulinów (to tytuł honorowy; wyraz wdzięczności zakonników za szczególną życzliwość wobec ich zgromadzenia), w południe otworzył tam wystawę pt. „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski”, a po południu weźmie udział w obradach Rady Stałej Episkopatu Polski.

Na jubileuszowej wystawie w jasnogórskim Arsenale prezentowane są dary wotywne składane Matce Bożej Królowej Polski na przestrzeni wieków. Są to m.in. obrazy, pastorały, świeczniki, ornat, kielichy. Wiele z nich pochodzi z czasów koronacji Cudownego Obrazu, czyli z XVIII wieku. Eksponaty należą do zbiorów jasnogórskich, a także zostały wypożyczone z kościołów z całej Polski.

Otwierając ekspozycję abp Gądecki wyraził nadzieję, że przyczyni się ona nie tylko do poznania historycznych faktów i wiedzy na temat koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z 1717 r., ale i do pogłębienia wiary oraz rozszerzenia kultu maryjnego. „Chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi przeszło w tym roku jubileuszowym przez tę wystawę, żeby z tego wszystkiego wynieśli większą pobożność; bo tu nie chodzi tylko o ciekawość natury historyka sztuki, ale właśnie o coś więcej” – podkreślił hierarcha.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra podczas otwarcia wystawy.
Fot. PAP/Waldemar Deska

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zaznaczył, że wystawa nieprzypadkowo otwarta została w przededniu uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. „Spoglądając na pamiątki związane z koronacją, która miała miejsce w 1717 r., chcemy uświadomić wagę kultu maryjnego i znaczenie Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Jasnogórskiej w życiu Polaków” – mówił.

Wystawa – jak i tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Królowej Polski – wpisują się w świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji ojcowie paulini – gospodarze jasnogórskiego sanktuarium – proponują wiernym wiele inicjatyw takich jak koncerty, wystawy, modlitwy i innych przedsięwzięcia jak publikacje czy wydania kolekcjonerskie np. znaczków Poczty Polskiej.

Jedną z największych akcji jest „Żywa Korona Maryi”, która polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego – np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, odmawiania codziennie dziesiątki różańca, czytania Pisma Świętego. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę.

„Tą inicjatywą duszpasterską chcemy uświadomić, że tak naprawdę dla Maryi ważne jest nasze życie, a wiec to, że my przez zmianę naszego życia, przez przemianę duchową możemy stać się tymi +żywymi diamentami w Jej koronie+, które o wiele więcej znaczą niż te nieraz bardzo cenne jubilerskie wyroby, drogocenne kamienie, które możemy podziwiać w muzeach. (…) Wydaje się nam, że to jest ten najpiękniejszy dar, który możemy złożyć jako dar jubileuszowy” – zaznaczył przeor.

Otwarcie wystawy „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski. Fot. PAP/Waldemar Deska

Zdjęcia są sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Potem trafiają do Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, tak by każdy mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie na Jasną Górę. Do kwietnia nadesłano już ponad 8 tys. zdjęć.

Nową inicjatywą jest akcja „Selfie dla Maryi” – z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć typu selfie ojcowie paulini chcą stworzyć mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Wraz ze zdjęciem wierni muszą także dołączyć swój duchowy dar. Akcja trwa do końca lipca, a obraz ma zostać wykonany do 26 sierpnia. Będzie on prezentowany w mediach elektronicznych oraz w formie banneru na Jasnej Górze.

Więcej inicjatyw oraz informacji o jubileuszowych obchodach można znaleźć na stronie www.koronamaryi.pl.

Obchody jubileuszowe trwają od 8 września zeszłego roku. Główne uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem kościelnych hierarchów oraz władz państwowych.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Zaczęły się uroczystości na Jasnej Górze
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze