fot. pixabay

Zadania osób świeckich w Kościele

Rady ekonomiczne, duszpasterskie czy studenckie powinny wzmacniać rolę i zaangażowanie osób świeckich w Kościele – mówili dziś uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku.

W konferencji udział wzięli duchowni z kraju i zagranicy. Wśród nich archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie – kard. Stanisław Ryłko, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie – ks. Roberto Cherubini, metropolita białostocki – abp Tadeusz Wojda, wykładowcy oraz klerycy tej uczelni.

Misyjny nakaz Chrystusa 
Kard. Ryłko zwracając się do zgromadzonych przypomniał, że będąc przez wiele lat przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. „Było to niezwykłe doświadczenie Kościoła poprzez świeckich, doświadczenie Kościoła dynamicznego, misyjnego” – mówił kardynał. Kard. Ryłko powiedział, że to postawa świeckich, ich zaangażowanie stanowi „niezwykle czuły barometr na żywotność Kościoła, na to, na ile Kościół odpowiada na ten mandat misyjny, na nakaz misyjny Chrystusa „Idźcie i nauczajcie. Będziecie mi świadkami, umocnieni przez Ducha Świętego” – mówił.

Nie bądźmy biernymi widzami 
„W Kościele wybiła godzina laikatu” – przytoczył słowa papieża Franciszka kard. Ryłko i wyjaśnił, że w Kościele nie ma miejsca dla widzów: biernych obserwatorów i „chrześcijan balkonowych”. Podkreślił rolę wspólnot i formacji parafialnych. „Nie można być chrześcijaninem w pojedynkę” – powiedział. Ks. Roberto Cherubini w swoim wykładzie przypomniał, że to Sobór Watykański II dał szczególny impuls do podjęcia tematu roli świeckich w Kościele. „Ostatnie 60 lat to wyjątkowe odkrycie roli wiernych świeckich w życiu Kościoła” – mówił. „Właśnie w Kościele powinni oni odkrywać swoje misje i podejmować z odpowiedzialnością swoje zadanie w strukturze wspólnoty. Zanika dzisiaj ten utrwalony podział między duchowieństwem, a świeckimi ponieważ każdy z własnym zadaniem i własną odpowiedzialnością tworzy ten Lud Boży” – powiedział ks. Cherubini.

 

Jak to wygląda w innych krajach
„Czynny udział świeckich w Kościele, to potrzeba naszych czasów” – to z kolei myśl metropolity białostockiego abp-a Tadeusza Wojdy, który jednocześnie podkreślił, że w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej, świeccy są o wiele bardziej włączeni w sprawy Kościoła, czując się tym samym, mocniej za niego odpowiedzialnymi. Abp Wojda wyjaśnił, że w Polsce zawsze było dużo powołań i wystarczająco dużo kapłanów, dlatego świeccy do tej pory byli mniej zaangażowani w sprawy Kościoła. „Dziś czasy się zmieniają. Jest coraz mniej powołań i coraz większa świadomość roli świeckich w Kościele” – podkreślił. „Od dłuższego czasu promujemy, żeby były tu w diecezji rady ekonomiczne w poszczególnych parafiach, które będą pomagać proboszczowi w zarządzaniu dobrami parafii. Zachęcamy wszystkich proboszczów, żeby były rady duszpasterskie” – tłumaczył duchowny. Arcybiskup powiedział, że należy wsłuchać się w głos ludzi i to czego oczekują od Kościoła i jak chcą aby Kościół funkcjonował. Metropolita mówił, że należy pozwolić działającym przy parafiach licznym ruchom i wspólnotom na większą odpowiedzialność za ożywianie i promowanie Kościoła parafialnego.

Godzina laikatu 
Na spotkaniu była też mowa o powołaniu tzw. rad studenckich, których rolą byłoby udzielanie informacji kapłanom jak prowadzić duszpasterstwo akademickie, aby zbliżyć młodzież do Kościoła. Duchowni podkreślali, że kapłani nie są w stanie dotrzeć do wszystkich środowisk i w tym mają pomóc świeccy zaangażowani w sprawy Kościoła. „Pole działania jest ogromne. Trzeba nauczyć się słuchać, trzeba nauczyć się dawać miejsce, aby świeccy mogli się poczuć odpowiedzialni za Kościół i w nim działać. Ważne, żeby ta przestrzeń, która powinna być zajęta przez świeckich była dla nich otwarta” – mówił abp. Wojda. To spotkanie było już kolejnym w Archidiecezji Białostockiej, które wpisuje się w „wizję rozbudzania laikatu świeckiego”. W lutym w Białymstoku odbyły się warsztaty kapłańskie dotyczące funkcji świeckich jako diakonów stałych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze