fot. YouTube

Zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego – we wspomnienie założyciela jezuitów

W najbliższą niedzielę (31 lipca) przypada w Kościele wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zakończy ono Jubileuszowy Rok Ignacjański związany z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym.

Jubileuszowy Rok Ignacjański rozpoczął się 20 maja ubiegłego roku i przebiegał pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”. Kluczowym momentem, do którego nawiązywał był jubileusz nawrócenia, którego doświadczył św. Ignacy odnosząc poważną ranę podczas bitwy pod Pampeluną (kraj Basków) w dniu 20 maja 1521 r.

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała 24 marca ubiegłego roku dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich prowincji świątyniami jubileuszowymi, w których wierni mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia św. oraz modlitwa w intencjach papieża). W archidiecezji warszawskiej można było go otrzymać w sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, w kościele św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1 oraz w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10.

św. Ignacy Loyola, fot. wikimedia commons

Kraków

Centralne uroczystości kończące obchody Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego odbędą się 31 lipca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Liturgii o godz. 15.30 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię poprzedzi wprowadzenie relikwii św. Ignacego Loyoli do bazyliki oraz umieszczenie ich w ołtarzu jemu zadedykowanemu. W eucharystii wezmą udział przedstawiciele wszystkich jezuickich domów zakonnych z całej Polski.

fot. PAP/Albert Zawada

Warszawa

W stolicy przygotowaniem do zakończenia Jubileuszowego Rok Ignacjańskiego w parafii św. Szczepana Męczennika jest trwająca od 22 lipca nowenna do św. Ignacego. W czwartek 28 lipca po mszy św. o godz. 18.30 zaplanowana jest projekcja filmu – „Ignacy Loyola”. W piątek po liturgii wieczornej odbędzie się konferencja pt. „Misje jezuickie”, zaś w sobotę program „Kwiatki św. Ignacego”. Uroczystości ku czci założyciela jezuitów św. Ignacego Loyoli odbędą się także w niedzielę 31 lipca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Święty – założyciel zakonu

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.

Kanonizacja jezuity odbyła się 12 marca 1622 r. Dokonał jej papież Grzegorz XV. Źródłem duchowości jezuickiej są zakonne Konstytucje, natomiast źródłem duchowości ignacjańskiej są Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. W obydwu polskich prowincjach zakonu: Wielkopolsko-Mazowieckiej i Polski Południowej jest obecnie ponad 550 zakonników. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze