Fot. wikipedia

Zakończenie roku skautowego. Skauting w Polsce trafia na dobry grunt

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Skauci Europy z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej spotkali się w Starym Krakowie, by podsumować rok pracy, nadać nowe funkcje i zaprezentować się osobom zainteresowanym tą formą katolickiego harcerstwa. – Widzimy, że przyrost liczebny uczestników nastąpił błyskawicznie. Obecnie zwracamy uwagę na jakość pracy – powiedział Grzegorz Jabłoński, hufcowy I Hufca Koszalińsko–Kołobrzeskiego.

Tzw. rozesłanie na obozy, które odbyło się 23 czerwca na terenie klasztornym ojców benedyktynów w Starym Krakowie, to okazja do podsumowania rocznej pracy wszystkich jednostek Hufca Koszalińsko–Kołobrzeskiego. Uczestniczyły w nim drużyny z całej diecezji, zarówno dziewcząt jak i chłopców, a także ich rodzice i kapłani współpracujący ze Skautami Europy. Przybyły także osoby zainteresowane tą formą harcerstwa.

– Dwa razy w roku mamy taką możliwość, żeby spotkać się w pełnym gronie: w marcu podczas Dnia Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego oraz na zakończenie roku skautowego – mówi Grzegorz Jabłoński, hufcowy I Hufca Koszalińsko–Kołobrzeskiego.

Fot. flickr/Skauci Europy | Abp Marek Jędraszewski

Wśród gości wydarzenia był przewodniczący inaugurującej spotkanie mszy św. sprawowanej w kościele pw. MB Częstochowskiej ks. Andrzej Hryckowian, proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Koszalinie, który następnie, podczas uroczystego apelu, został uhonorowany krzyżem harcerskim za wkład w rozwój idei skautingu.

Hufiec poszerzył się tego dnia o kilku skautów – „obietnice wilczka” (czyli młodszego skauta) złożyli kandydaci do gromad sławskiej, kołobrzeskiej i szczecineckiej.

Skauting w Polsce trafił na dobry grunt

Podsumowując pierwsze 4 lata obecności Skautów Europy w naszej diecezji Grzegorz Jabłoński stwierdza, że ta forma harcerstwa trafiła tu na dobry grunt. – Widzimy, że przyrost liczebny uczestników nastąpił błyskawicznie – ocenia. – Dlatego obecnie zwracamy uwagę na jakość pracy, a to oznacza konkretne wymagania stawiane zarówno dzieciom, ale i sobie, by skutecznie realizować cele, które stawia przed nami skauting.

Potwierdza to benedyktyn o. Rafał Dudek, duszpasterz Skautów Europy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Skauting to nie tyle wielkie medialne wydarzenia, ale systematyczna praca, czasem dostrzegalna tylko przez najbliższe otoczenie – mówi, dając przykład tego, co mogą zrobić cztery lata pracy w drużynie: nieśmiałego chłopaka ukształtować w odpowiedzialnego i samodzielnego skauta. To praca organiczna, która odbywa się na co dzień w gromadach, zastępach.

Jak zauważa naczelniczka Joanna Laskowska, sukces wychowawczy skautingu leży w tym, że jest to metoda zarazem prosta, jak i w pełni rozwijająca młodego człowieka. Wśród obszarów, które skauting stara się profilować są rozwój fizyczny, kształtowanie charakteru, odruchu służby, zmysłu praktycznego oraz odkrywanie Boga.

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego – działająca w Polsce organizacja harcerska nawiązująca do skautingu katolickiego ojca Sevina, jezuity oraz działalności instruktora harcerstwa przedwojennego hm. RP Stanisława Sedlaczka. Ruch skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 8–18 lat, a animowany przez młodzież w wieku do 26 lat. W Polsce ruch jest uznany przez Konferencję Episkopatu Polski. Skauci Europy współpracują z innymi organizacjami harcerskimi w Polsce – z ZHR, ZHP, SH.

Zobacz także
Wasze komentarze