Zakończyła się msza pogrzebowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
W gdańskiej Bazylice Mariackiej zakończyła się w sobotę po godz. 15 msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W pożegnaniu wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina.
Msza pogrzebowa odprawiana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła się w południe, o tej godzinie w hołdzie zmarłemu rozległy się miejskie syreny alarmowe. Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Urna z prochami prezydenta Gdańska została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina.
Pawła Adamowicza pożegnała najbliższa rodzina, w tym rodzice, żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr. Po mszy głos zabrała m.in. żona zmarłego prezydenta oraz córka Antonina, jego brat Piotr Adamowicz, o. Ludwik Wiśniewski, Aleksander Hall i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Specjalny list do uczestników pożegnania skierował prymas Polski abp. Wojciech Polak.
W mszy św. uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, byli prezydenci z żonami: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Na uroczystości przybyli także premier Mateusz Morawiecki z żoną oraz b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Ewa Kopacz. W uroczystościach uczestniczyli także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prezydium Sejmu reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), a Senatu – wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO). Był także kontrkandydat Adamowicza w ostatnich wyborach samorządowych Kacper Płażyński (PiS).
W mszy św. pogrzebowej wziął też udział Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), Rzecznik Praw Obywatelskiej Adam Bodnar, szef Gdańskiej Rady Imigrantów Aws Kinani, b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Po złożeniu urny w kaplicy w Bazylice zabrzmiał utwór „Con te partiro”.
Msza miała charakter ekumeniczny – wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele lokalnych gmin – żydowskiej i muzułmańskiej a także kościoła prawosławnego i zielonoświątkowego. Oprawę muzyczną zapewniły Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” i Cappella Gedanensis.
Pomorska policja poinformowała, że we wnętrzu Bazyliki w pożegnaniu udział wzięło około 4,5 tysiąca osób. Wielu spośród uczestników uroczystości pogrzebowych miało przypięte znaczki z herbem Gdańska i napisem „Wszystko dla Gdańska”, wielu miało także serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ponad 40 tysięcy przebywało w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni oraz przed telebimami ustawionymi w czterech puntach w historycznym centrum Gdańska. W jednym z tych miejsc – na Wyspie Ołowianka – zgromadzili się m.in. członkowie ruchu Wszystko dla Gdańska, z którego komitetu startował w ostatnich wyborach samorządowych prezydent Adamowicz.
Od sobotniego rana na ulicach Gdańska trwa kwesta na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza i WOŚP. Wolontariusze kwestują zgodnie z wolą rodziny tragicznie zmarłego prezydenta, by zamiast kwiatów i zniczy, przekazywać datki dla hospicjum i Orkiestry.
W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |