dziewczyna

Domena Publiczna

Zarejestruj swoje dziecko online

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Profil zaufany i kilka minut – to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła w Dniu Dziecka – 1 czerwca. Rodzice nie muszą spieszyć się do urzędu.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od teraz będą mieli wybór – iść do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki
Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchamianej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków. WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie ma, trzeba go założyć.

Co dalej? Trzeba wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę, z której chce się skorzystać. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jest się matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie danych. Jak tylko to się zrobi, system przekierowuje do zarejestrowania narodzin potomka. Na tym etapie potrzebna będzie m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców 🙂

Kilka kliknięć i gotowe
Ustalić trzeba także numer aktu małżeństwa lub urodzenia – to znacznie ułatwi weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym rodzic chce zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). Wszystko powinno potrwać krócej niż poobiednia drzemka malucha.

Tak to wygląda w skrócie:

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka

Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica

Krok 3: wpisujesz dane dziecka

Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście, poczta tradycyjna)

Krok 5: podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.


To nie koniec zmian
To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany, jak jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja). Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie przepisów? Od 1 grudnia 2018 roku.

Zarejestruj swoje dziecko online
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze