fot. LUCA ZENNARO, PAP/EPA.

ZEA: powstanie Dom Abrahamowy – kompleks trzech religii

Jak ogłosiły władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na położonej niedaleko stolicy wyspie Saadiyat, ma powstać centrum dialogu międzyreligijnego. W ramach projektu „Dom Abrahamowy” w najbliższym sąsiedztwie staną kościół, meczet i synagoga.

W lutym 2019 r., podczas przełomowej wizyty papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wraz z imamem Al-Azharem oraz przedstawicielami innych grup religijnych doszło do podpisania wspólnej deklaracji o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia. Krok ten oceniono jako kamień milowy w światowym dialogu międzyreligijnym.

Z tej okazji rok 2019 stał się w ZEA rokiem tolerancji. Powołano do życia także odrębne ministerstwo zajmujące się pogłębianiem dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Poskutkowało to powstaniem Wyższej Komisji Ludzkiego Braterstwa mającej stanowić wyspecjalizowane ciało doradcze dla emirów w układaniu ich kontaktów z przedstawicielami innych wyznań.

Podczas wizyty papieża głośno wybrzmiały obietnice wybudowania centrum dialogu międzyreligijnego na terenie ZEA i stworzenia pierwszej w historii tego państwa synagogi mającej służyć mniejszości żydowskiej.

Jak się okazuje, władze Emiratów poszły o krok dalej i postanowiły, z inicjatywy wspomnianej Wyższej Komisji Ludzkiego Braterstwa, stworzyć tzw. Dom Rodziny Abrahamowej – ośrodek mający być forum dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych. Zgodnie z planem ma on powstać na wyspie Saadiyat, nieopodal stolicy ZEA – Abu Zabi. Na jego terenie, tuż obok siebie stanąć mają kościół, meczet i synagoga.

Zgodnie z wizualizacją, każdy z budynków ma mieć możliwie zbliżony kształt i być pozbawionym wyróżniających symboli religijnych. Nie jest to oczywiście efekt dyskryminacji, a wynika z prawa wewnętrznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Świątynie ma łączyć wspólny plac, na tyle duży, aby w przyszłości stanowić miejsce organizowania konferencji poświęconych dialogowi. Ma to być punkt spotkań dla wyznawców trzech religii.

Dom Rodziny Abrahamowej jest projektem brytyjskiego architekta ghańskiego pochodzenia – sir Davida Adjaye, który stwierdził: „Wierzę, że architektura powinna działać, aby ugruntować świat, w którym chcemy żyć: świat tolerancji, otwartości i ciągłego rozwoju”. Wszelkie plany wskazują, że jego budowa ma zostać ukończona do 2022 r.

>>>Trzy religie. Jedna świątynia

Podobna inicjatywa już została podjęta w Berlinie, gdzie od kilku lat powstaje „House of One” – miejsce wspólnej modlitwy dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Pomysł jego zbudowania zrodził się w 2014 r. przez współpracę berlińskiej gminy żydowskiej, szkoły rabinackiej Abraham-Geiger-Kolleg, muzułmańskiego Forum Dialogu Interkulturowego i berlińskiej parafii ewangelickiej St. Petri i St. Marien. Budowa została objęta nawet finansowaniem niższej izby niemieckiego parlamentu – Bundestagu. „House of One” to pierwsza tego typu budowla sakralna na świecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze