fot. LUCA ZENNARO, PAP/EPA.

ZEA: powstanie Dom Abrahamowy – kompleks trzech religii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak ogłosiły władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na położonej niedaleko stolicy wyspie Saadiyat, ma powstać centrum dialogu międzyreligijnego. W ramach projektu „Dom Abrahamowy” w najbliższym sąsiedztwie staną kościół, meczet i synagoga.

W lutym 2019 r., podczas przełomowej wizyty papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wraz z imamem Al-Azharem oraz przedstawicielami innych grup religijnych doszło do podpisania wspólnej deklaracji o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia. Krok ten oceniono jako kamień milowy w światowym dialogu międzyreligijnym.

Z tej okazji rok 2019 stał się w ZEA rokiem tolerancji. Powołano do życia także odrębne ministerstwo zajmujące się pogłębianiem dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Poskutkowało to powstaniem Wyższej Komisji Ludzkiego Braterstwa mającej stanowić wyspecjalizowane ciało doradcze dla emirów w układaniu ich kontaktów z przedstawicielami innych wyznań.

Podczas wizyty papieża głośno wybrzmiały obietnice wybudowania centrum dialogu międzyreligijnego na terenie ZEA i stworzenia pierwszej w historii tego państwa synagogi mającej służyć mniejszości żydowskiej.

Jak się okazuje, władze Emiratów poszły o krok dalej i postanowiły, z inicjatywy wspomnianej Wyższej Komisji Ludzkiego Braterstwa, stworzyć tzw. Dom Rodziny Abrahamowej – ośrodek mający być forum dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych. Zgodnie z planem ma on powstać na wyspie Saadiyat, nieopodal stolicy ZEA – Abu Zabi. Na jego terenie, tuż obok siebie stanąć mają kościół, meczet i synagoga.

Zgodnie z wizualizacją, każdy z budynków ma mieć możliwie zbliżony kształt i być pozbawionym wyróżniających symboli religijnych. Nie jest to oczywiście efekt dyskryminacji, a wynika z prawa wewnętrznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Świątynie ma łączyć wspólny plac, na tyle duży, aby w przyszłości stanowić miejsce organizowania konferencji poświęconych dialogowi. Ma to być punkt spotkań dla wyznawców trzech religii.

Dom Rodziny Abrahamowej jest projektem brytyjskiego architekta ghańskiego pochodzenia – sir Davida Adjaye, który stwierdził: „Wierzę, że architektura powinna działać, aby ugruntować świat, w którym chcemy żyć: świat tolerancji, otwartości i ciągłego rozwoju”. Wszelkie plany wskazują, że jego budowa ma zostać ukończona do 2022 r.

>>>Trzy religie. Jedna świątynia

Podobna inicjatywa już została podjęta w Berlinie, gdzie od kilku lat powstaje „House of One” – miejsce wspólnej modlitwy dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Pomysł jego zbudowania zrodził się w 2014 r. przez współpracę berlińskiej gminy żydowskiej, szkoły rabinackiej Abraham-Geiger-Kolleg, muzułmańskiego Forum Dialogu Interkulturowego i berlińskiej parafii ewangelickiej St. Petri i St. Marien. Budowa została objęta nawet finansowaniem niższej izby niemieckiego parlamentu – Bundestagu. „House of One” to pierwsza tego typu budowla sakralna na świecie.

Zobacz także
Wasze komentarze