Żeby nie byli tacy samotni. Koła Gospodyń Wiejskich organizują spotkania dla seniorów
– Ja sama siedzę, tylko mam telewizor… – mówi pani Henryka. Samotność seniorów na wsi bywa szczególnie dotkliwa. Jak pomagać? Jedną z inicjatyw jest program „Danie Wspólnych Chwil” inicjowany już po raz trzeci przez Fundację Biedronki. W ramach programu Koła Gospodyń Wiejskich organizują dla osób starszych spotkania przy wspólnym stole. W ubiegłych edycjach w takich spotkaniach uczestniczyło miesięcznie nawet 21 tys. seniorów.
Ja sama siedzę, tylko mam telewizor… – mówi pani Henryka. – Jak ktoś z kimś jest, to jeszcze… Ale tak jak ja i dużo takich, to samotne jesteśmy. Nie jest za wesoło żyć – dodaje pani Jadwiga. Samotność seniorów na wsi bywa szczególnie dotkliwa, zwłaszcza, gdy współmałżonek nie żyje a dzieci i wnuki wyjechały. Wieś się wyludnia, starzeje. Duże odległości, brak transportu – to wszystko może pogłębiać poczucie izolacji.
Jak pomagać starszym ludziom, którzy często czują się tak bardzo samotni ? Jedną z inicjatyw jest program „Danie Wspólnych Chwil”, który już po raz trzeci inauguruje Fundacja Biedronki. Ideą programu jest organizowanie cyku spotkań dla seniorów – przy wspólnym stole. Smaczny posiłek, czas na rozmowy, wspomnienia a nawet wspólny taniec i śpiew – to atrakcja dla osób starszych. – Pięknie, bardzo mi się podoba! Pomimo że mam 94 lata – mówi pani Danusia.
Program prowadzony jest z Kołami Gospodyń Wiejskich. To one najlepiej znają seniorów we wsi i ich potrzeby. Są też aktywne, chętnie angażują się w życie społeczności i dbają o zachowanie tradycji regionalnych, w tym kulinarnych.
Do trzeciej edycji programu, która potrwa do końca 2024 r. dołączyło imponujące grono 1100 Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Każde z nich otrzymało po 8 tys. zł. na produkty spożywcze potrzebne do przygotowania spotkań z seniorami. Do końca roku każde Koło zorganizuje co najmniej 6 takich spotkań.
>>> Seniorzy w Kościele – ich rola i potrzeby
W ramach poprzednich edycji programu odbyło się w sumie 4819 spotkań – łącznie to ponad 20 tys. godzin. W każdym miesiącu uczestniczyło w nich ok. 21 tys. seniorów. Przygotowano też ok. 140 tys. posiłków dla osób starszych.
Jak sama siedzę w domu to mi się wydaje, że to jest katorga jakaś… Ale jak się tu przyjdzie, między ludźmi, to człowiek i humor ma inny, i zadowolony jest, bo ze znajomymi porozmawia – mówi pani Barbara, jedna z uczestniczek spotkań dla seniorów. Pan Stanisław brał w nich udział kilkakrotnie. – Przyjemnie. I towarzystwo, i atmosfera, która tutaj jest – opowiada. Panie z KGW podkreślają, że wielu seniorów nie może się doczekać kolejnych „Wspólnych Chwil”.
W tym roku programowi towarzyszyć będzie szereg atrakcji. Odbędą się m.in. różne konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Wszystkie Koła otrzymają też gadżety programu. Dodatkowo, w ramach projektu, Koła będą mogły skorzystać ze wsparcia dietetyczki klinicznej, która prowadzi szkolenia na temat zdrowego odżywiania dla osób starszych. Uczestnicy zdobędą cenne informacje dotyczące właściwej diety oraz sposobów utrzymania zdrowego stylu życia.
Niektóre Koła Gospodyń Wiejskich będą miały okazję gościć Jakuba Kuronia, szefa kuchni i ambasadora projektu. Już niedługo rusza on w Polskę. Podczas spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich będzie się dzielił inspiracjami, nie tylko kulinarnymi.
Jakub Kuroń podkreśla, że bycie ambasadorem projektu i to już drugi rok, jest dla niego prawdziwym zaszczytem. – Na mojej twarzy pojawia się uśmiech, gdy widzę jak z roku na rok akcja nabiera tempa, przeciwdziałając jednocześnie samotności osób starszych. Dzięki spotkaniom seniorzy z terenów wiejskich czują się ważną częścią wspólnoty, smacznie jedzą, śpiewają i biorą udział w różnych dodatkowych aktywnościach. Wprost nie mogę się doczekać spotkań z seniorami, ale i Paniami oraz Panami z KGW, którzy są skarbnicą wiedzy i motorem napędowym swoich regionów – stwierdza.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej: www.daniewspolnychchwil.pl.
O Fundacji Biedronki
Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz ich ochrony zdrowia. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”. W ich ramach, potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadzi m.in. programy pomocy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 194 mln złotych (status na kwiecień 2024).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |