Zespół Kolorowych Skarpetek na Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca witamy pierwszy dzień wiosny i po raz 14. obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku towarzyszy mu ogólnopolska kampania społeczna, która ma celu uświadomienie Polakom, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne.
Ci ludzie oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji. Z tej okazji do nakręcenia spotu zaproszono 8 osób z trisomią 21. Dzielą się w nim swoimi doświadczeniami, opowiadają, co dla nich znaczy zespół Downa, jakie mają pasje i marzenia:
Podczas Światowego Dnia Zespołu Downa każdy może okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną z hasztagiem #Zespolkolorowychskarpetek.
Wyjątkowość tegorocznej akcji edukacyjnej polega również na tym, że została zainicjowana przez prywatna osobę – Kaję Bielawską – siostrę Moniki z zespołem Downa. Jest to oddolna inicjatywa, do realizacji której włączyły się setki osób, realizowana w całości pro bono we współpracy ze Stowarzyszeniem „Bardziej kochani”.
„Akcja powstała z potrzeby serca. Zainspirowała mnie do tego moja 25 letnia siostra Monika, która ma zespół Downa. Kiedyś rozmawiałam z nią o marzeniach i powiedziała mi, że jej największym jest zostać gwiazdą. Niedługo potem przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy stałyśmy razem w kolejce po prezenty, usłyszałyśmy jak młode kobiety za nami kłócą się i padają kilkakrotnie z ich ust określenia „ty Downie” używane jako obelga. Tego typu sytuacji miałyśmy niestety wiele, ale nie można się do tego przyzwyczaić. Monika poczuła się dotknięta, wyszła ze sklepu, było jej strasznie przykro, a ja pomyślałam, że najwyższy czas zadziałać na większą skalę, bo każdorazowe zwracanie uwagi, to trochę jak zawracanie kijem Wisły. Nagle te dwie sytuacje złożyły mi się w pomysł na stworzenie kampanii edukacyjnej, której twarzą zostanie Monika i jej przyjaciele, i będę mogła w końcu spełnić jej marzenie” – opowiada Kaja Bielawska pomysłodawczyni i organizatorka akcji.
Zespołem Downa określa się zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. Z kolei w 1959 roku odkryto, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |