fot. pexels

Zmarła Izabela Dzieduszycka, założycielka „Przymierza Rodzin”

W wieku 92 lat zmarła 25 grudnia w Warszawie Izabela z Bojanowskich Tadeuszowa Dzieduszycka, zasłużona działaczka społeczna i katolicka. Jej powołaniem była służba Bogu, bliźniemu i Polsce.

W czasie II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej. Po wojnie ukończyła Akademię Handlową w Poznaniu, została dwukrotną mistrzynią Polski w tenisie stołowym.

W latach 80. pełniła funkcję przewodniczącej Sekcji Rodzin Klubu Inteligencji Katolickiej i była członkiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Internowanym przy kościele św. Marcina w Warszawie. W 1983 r. wraz z grupą przyjaciół założyła „Przymierze Rodzin”, któremu przewodniczyła przez 33 lata. Powołała do życia grupy dziecięco-młodzieżowe przy parafiach oraz trzy świetlice środowiskowe: w Kutnie, Rawie Mazowieckiej i Ursusie. Pod jej kierownictwem zostały wybudowane szkoła i uczelnia wyższa „Przymierza Rodzin” na warszawskim Ursynowie, powstały szkoły w Garwolinie, na Bielanach i Mokotowie. Zaangażowanie „Przymierza Rodzin” w rozwój działalności oświatowej w Polsce zostało docenione I nagrodą ex aequo w konkursie „Pro Publico Bono” na najlepszą inicjatywę obywatelską dziesięciolecia 1989-1999.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o śmierci Założycielki i Honorowej Przewodniczącej Przymierza Rodzin…

Opublikowany przez Przymierze Rodzin Piątek, 25 grudnia 2020

Izabela Dzieduszycka była członkiem Kapituły Nagrody „Pro Publico Bono” i współzałożycielką Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej. Brała udział w tworzeniu licznych dzieł i instytucji społecznych. Przez lata była związana z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jako przewodnicząca Związku Rodowego Dzieduszyckich we współpracy z władzami regionalnymi i samorządowymi powołała Muzeum Dzieduszyckich w rodzinnym Pałacu w Zarzeczu. Wspierała edukację młodzieży z Podkarpacia. Za swoją działalność została wielokrotnie odznaczona, m.in. w 2004 r. Krzyżem “Pro Ecclesia et Pontifice” i w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek 31 grudnia o godz. 14:00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej 95 w Warszawie i będzie transmitowana na kanale YouTube parafii. Uroczystość pogrzebowa i złożenie w krypcie rodowej odbędzie się w Zarzeczu, w powiecie przeworskim, w sobotę 2 stycznia o godz. 13.30.

Kościół św. Piotra i św. Pawła w Tyńcu, fot. Maciej Kluczka

Poniedziałek przyniósł też inną smutną wiadomość. Zmarł założyciel i wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec – o. Włodzimierz Zatorski. Duchowny zmarł z powodu COVID-19. Represjonowany za działalność opozycyjną, w 1976 r. ponad sześć miesięcy spędził w więzieniu i został zawieszony w prawach studenta. Studia ukończył w 1980 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim jako magister fizyki. Zaraz potem wstąpił do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Był autorem wielu książek, cenionym kaznodzieją i kierownikiem duchowym. W ostatnim czasie zaangażowany w działalność fundacji “Opcja Benedykta”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze