fot. pixabay

Zmiany klimatu pilnym wyzwaniem dla świata. Przesłania kard. Parolina ze szczytu ONZ

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że zmiana klimatu to także kwestia moralna, a nie tylko techniczna – podkreślił sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas katowickiego Szczytu ONZ w sprawie zmian klimatu.

Kard. Pietro Parolin mówił podczas Szczytu COP24, że z punktu widzenia Stolicy Apostolskiej program walki z globalnym ociepleniem musi być oparty na trzech filarach. Pierwszym z nich jest fundament etyczny. Drugi to przekonanie o możliwości osiągnięcia trzech celów: dowartościowania godności osoby ludzkiej, eliminowania ubóstwa oraz łagodzenia wpływu zmian klimatu w sposób odpowiedzialny i dostosowany do warunków. Trzeci filar to „skupianie się na spełnieniu obecnych i przyszłych potrzeb”.

Zdjęcie: Katowice, Prezydent Andrzej Duda, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolin podczas uroczystego otwarcia Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, fot. Hanna Bardo, PAP

Imperatyw etyczny
„Wiemy co możemy zrobić i to, co zamierzamy zrobić, staje się imperatywem etycznym. To nas zobowiązuje do myślenia poważnie nad znaczeniem finansowych i ekonomicznych inwestycji, i orientowaniu ich na sektorach, które mają wpływ na przyszłość ludzkości, zabezpieczające warunki dla godnego życia na zdrowej planecie” – powiedział kard. Parolin.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę, że COP24 może być punktem zwrotnym pokazującym, że wartości współpracy i współdziałania są ciągle aktualne. „Stajemy wobec wyzwania cywilizacyjnego jakim jest zysk wynikający z zasady dobra wspólnego. Jest jasnym, że rozwiązania jakie mamy do dyspozycji są liczne i możliwe do osiągnięcia” – mówił. „Nie mamy innej alternatywy, jak zrobić wszystko, by wcielić w życie odpowiedzialne, bezprecedensowe i wspólne stanowisko polegające na wspólnej pracy na rzecz naszego wspólnego domu” – dodał.

Happening „Klimat? Czarno to widzę” zorganizowany w Chorzowie przez Akcję Demokrację i Akcję Klimat, fot. Andrzej Grygiel, PAP

Pilne zadanie
W swoim wystąpieniu hierarcha zauważył, że katowicki Szczyt Klimatyczny musi zmierzyć się z trudnym zadaniem jakim jest nakreślenie programu prac nad realizacją Porozumienia Paryskiego. Dodał, iż „mamy poczucie pilności działania” zwłaszcza, że „bieżące zobowiązania podjęte przez państwa w celu łagodzenia zmian klimatycznych nie są wystarczające, aby osiągnąć cele i założenia Porozumienia Paryskiego”. „Praca na rzecz ochrony klimatu wymaga jasnego spojrzenia w przyszłość oraz silnej woli politycznej, by popierać – najszybciej jak to możliwe – proces zmian polegający na wdrażaniu w życie takiego modelu rozwoju, który jest wolny od technologii i zachowań, wpływających na nadmierną emisję gazów cieplarnianych” – powiedział.

Kończąc przemówienie Sekretarz Stanu zapewnił uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 o wyrazach wsparcia ze strony papieża Franciszka, który ma nadzieję, że będzie to czas „owocnej pracy nad budowaniem naszego wspólnego dobra”.

Bruksela, Belgia: tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji w sprawie zmian klimatu. Demonstracja odbyła się przed Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) w Katowicach w Polsce, fot.Bruksela, Belgia: tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji w sprawie zmian klimatu. Demonstracja odbyła się przed Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) w Katowicach w Polsce, fot. Olivier Hoslet, PAP/EPA

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze