Znamy datę Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Arcybiskup Panamy, José Domingo Ulloa Mendieta, ogłosił dziś oficjalną datę Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Odbędą się one od 22 do 27 stycznia 2019 r. To jeden z dwóch przypadków, kiedy Światowe Dni Młodzieży odbędą się w styczniu. Pierwsze były w Manili na Filipinach.

Już w minioną środę, 18 stycznia, Archidiecezja Panamy zaprosiła wszystkie krajowe media, by w piątek 20 stycznia o godzinie 10.00 czasu lokalnego (godz. 16.00 w Polsce) uczestniczyły w ogłoszeniu oficjalnej daty ŚDM 2019. Na właściwej konferencji prasowej tę wyczekiwaną informację przekazał sam Arcybiskup Panamy, José Domingo Ulloa Mendieta.

Na początku grudnia 2016 r. kardynał Joseph Farell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia stanął na czele grupy z Rzymu, która pojechała do Panamy i tam będzie przygotowywać to wydarzenie. Obecnie jej zadaniem jest poznanie rzeczywistości religijnej i społecznej kraju przyjmującego pielgrzymów.

Jednocześnie w dzienniku urzędowym rządu Panamy opublikowano już Dekret Wykonawczy nr 570, który tworzy instytucję o nazwie Koordynacja Wykonawcza ds. Wsparcia Lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Tym samym rząd wspomoże Archidiecezję Panamy w organizowaniu wydarzenia. Szacuje się, że ponad 14 instytucji wspomoże przygotowania. Są wśród nich Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ekonomii i Finansów, Zdrowia, Zarząd Miasta Panama, Zarząd Turystyki Panamy, Zarząd Transportu czy Metro Panamy.

Światowe Dni Młodzieży w 2019 r. nie odbędą się tak naprawdę tylko w Panamie, lecz również w innych krajach Ameryki Środkowej. Jest to spowodowane tym, że na prośbę o organizację kolejnego spotkania młodych właśnie w Panamie odpowiedziały też inne kraje z regionu. Możliwe, że Kostaryka i Nikaragua będą miejscami, w których pielgrzymi spędzą Dni w Diecezjach.

Oczekuje się, że już w lutym po raz pierwszy podjęta będzie próba zliczenia możliwych miejsc noclegowych dla przyszłych pielgrzymów. W najbliższym czasie wystartuje również konkurs na hymn i logo wydarzenia (przewiduje się, że będzie to konkurs lokalny, nie dla pielgrzymów całego świata).

Oto treść wystąpienia Arcybiskupa Panamy:

Pragniemy raz jeszcze wyrazić naszą wdzięczność dla Papieża Franciszka, za wybór Panamy na gospodarza Światowego Dnia Młodzieży (ŚDM) w 2019 r., pod hasłem: “Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38).

Ustalając datę tego Światowego Dnia Młodzieży, rozważano wiele możliwości. Ostatecznie o wyborze zadecydowały względy klimatyczne. Jesteśmy świadomi, że w niektórych krajach wybrany termin nie przypadnie w miesiącach wakacyjnych, ale jesteśmy przekonani, że nie przeszkodzi to tysiącom młodych ludzi z różnych kontynentów w przyjeździe do Panamy aby, wraz z następcą św. Piotra i trzymając rękę Maryi naszej Matki, spotkać się z Jezusem Chrystusem.

Wybrane daty spotkania, to 22 do 27 stycznia 2019 r. – termin przypadający w środku pory letniej, co pozwoli zagwarantować w naszym regionie najlepsze warunki klimatyczne do zorganizowania tego światowego spotkania młodych ludzi.

Drodzy młodzi ze wszystkich kontynentów: to wy jesteście protagonistami tego Światowego Dnia Młodzieży. Wiemy, że jeśli wyznaczacie sobie cele, zwłaszcza te związane z waszą wiarą, stajecie się kreatywni i dostosowujecie się do panujących warunków, aby je osiągnąć.

Panama czeka na nas, na nasze serca i ramiona otwarte po to, by dzielić się naszą wiarą, by doświadczyć Kościoła, by, podczas tego wielkiego duchowego festiwalu, każdy podzielił się swoim etnicznym i kulturowym bogactwem. Chcemy w tym czasie pokazać światu młode oblicze Kościoła katolickiego, gotowi by nieść radość Ewangelii tym, którzy są daleko, którzy są wykluczeni i tym, którzy znajdują się na peryferiach – egzystencjalnych i duchowych.

Modlimy się i pracujemy, aby uczynić Światowe Dni Młodzieży odnawiającym przesłaniem dla Kościoła katolickiego i całego świata.

Znamy datę Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze