Zrób Podzielnik w swojej parafii – akcja z okazji Niedzieli Św. Franciszka
Chcemy głośno powiedzieć: więcej szczęścia jest w dawaniu i sprawdzić to w praktyce. Dlatego zachęcamy każdą parafię do stworzenia Podzielnika i spotkań modlitewnych w intencjach ważnych dla świata – piszą pomysłodawcy ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Z okazji obchodzonej jutro Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak na przykład nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. Ważne, aby przynieść coś, co zachowało dobrą jakość, z czego kolejni właściciele będą mogli być zadowoleni. Akcja nie jest sposobem na jesienne porządki, czy czyszczenie szaf.
>>> Zrób Podzielnik w swojej parafii. Akcja na Niedzielę Św. Franciszka
We wspólnocie parafialnej
Ania Oleksy, animatorka Laudato si’ z Krakowa, już w 2019 r. zorganizowała Podzielnik, który dał możliwość nawiązania nowych relacji i spędzenia wspólnego czasu osobom z jednej parafii, ale też okazał się miejscem radości z dzielenia się: „Ktoś przyniósł telefon dla seniora, który z wielkim wzruszeniem przyjęła nieco zawstydzona starsza pani, jedna osoba ucieszyła się z sukni ślubnej, zdarzyło się też, że parafianie przekazali, do podania dalej, ekspres do kawy”.
Wspólnota parafialna – miejsce dzielenia się dobrem duchowym i materialnym. – Warto zaangażować się w tworzenie Podzielnika, ze względu na zmniejszanie konsumpcji oraz powrotu do współdzielenia we wspólnocie. Uwolnienie od nadmiaru przedmiotów, które mamy w domu, nie tylko wprowadza ład, daje więcej przestrzeni, ale także pomaga nam nie przywiązywać się do rzeczy materialnych, bo wiadomo – gdzie Twój skarb, tam jest Twoje serce (Mt 6,21). Wspólnota parafialna jest właściwym miejscem dla wspólnego dzielenia się dobrem, nie tylko tym duchowym, ale także materialnym – mówi KAI Magda Kadziak, koordynatorka programu Zielone Parafie.
Każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić, coś, co może być odpowiedzią na czyjś brak, a dzisiaj szczególnie warto dawać sobie wzajemnie pewność, że niezależnie od okoliczności – jest na kogo liczyć. Może ktoś ma zielony, zimowy płaszcz, w którym już nie chodzi, a nadal jest w dobrym stanie i jeszcze nie wie, że istnieje ktoś inny, dla kogo ten sam płaszcz może być spełnieniem marzenia? Może w Twojej parafii są osoby, które tęsknią za rozmową i choć jednym popołudniem spędzonym bez samotności?
Św. Franciszek z Asyżu – dobry patron na ten czas
Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia” ma zachęcać wspólnoty parafialne do sprawdzenia w praktyce biblijnych słów Jezusa o tym, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu oraz do odkrycia na nowo sensu chrześcijańskiej ascezy, której sednem jest nie tyle rezygnacja, co uczenie się dawania (por. LS, 9).
>>> Program Zielone Parafie – troska o dar Bożego stworzenia
– Od czasów św. Jana Pawła II, a nawet wcześniej, wyraźnie słychać rosnący niepokój Stolicy Apostolskiej dotyczący stanu naszego wspólnego domu – ziemi, którą zamieszkujemy. Ostatni papieże apelują o zmianę postaw i zwracają uwagę, że troska o środowisko, a co za tym idzie – o człowieka – to integralny element naszego nawrócenia i moralny obowiązek. Niestety, w rzeczywistości to nauczanie Kościoła wydaje się zapomniane, a nieraz ignorowane. Niedziela św. Franciszka jest po to, by je nie tylko przypomnieć, ale też wskazać, jak realizować w praktyce.
– Wierzymy, że Duch Św. mówi dziś Kościołowi, że usłyszenie „wołania ziemi i krzyku ubogich” i odpowiedzi na nie, są konkretną realizacją Przykazania Miłości i służbą, do której zaprasza. Widzimy też, że coraz więcej osób ma świadomość powagi kryzysu ekologicznego i wpływu, jaki ma on na zdrowie i życie ludzi. Zapraszając do zaangażowania w Niedzielę św. Franciszka, chcemy pokazać, że jest w Kościele przepiękne, głębokie nauczanie dotyczące naszej odpowiedzialności za ten świat i że realizując je w praktyce – żyjemy wiarą i dajemy świadectwo o Chrystusie. A to zawsze jest przywilej i wielka radość – podsumowuje dla KAI Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Jak można się zaangażować
Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.
Jedną z form zaanagażowania może być zorganizowanie tzw. Podzielnika – specjalnej przestrzeni (np. w jednej z salek parafialnych) i dzielenia się dobrymi rzeczami, dobrym słowem oraz przeżycia razem ze wspólnotą parafialną dobrego czasu. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oferuje wsparcie – można kontaktować się, pisząc na adres: [email protected]
Inną formą ekologicznego zaangażowania jest dołączenie do programu Zielone Parafie poprzez bezpłatną rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.
Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |