Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego apeluje: podzielmy się szczepionkami z potrzebującymi krajami
Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego zwrócił uwagę, że Wielka Brytania powinna wziąć pod uwagę podział nadwyżek szczepionki wśród tych państw, które zmagają się z pandemią i nie mogą liczyć na szybkie jej dostawy. Arcybiskup wcześniej przyznał, że jest zaniepokojony wyrażaną przez niektórych Brytyjczyków retoryką spod znaku „najpierw my”, sugerującą, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni zostać potraktowani priorytetowo, jeśli chodzi o planowane szczepienia. Jednocześnie pochwalił Borisa Johnsona, że „zaharowuje się”, by zapewnić krajowi wyjście z kryzysu.
Połączyć etykę z własnym interesem
W jednym w wywiadów duchowny wyraził przekonanie, że w sprawie szczepionki można postępować etycznie, dbając jednocześnie o własny interes. „Jak widzieliśmy w przypadku południowoafrykańskiego wariantu wirusa, jeśli nie uporamy się z nim wszędzie, nie uda się nam się nim uporać nigdzie” – powiedział w programie „Good Morning Britain”. „Jeśli jesteś na tonącym statku, nie próbujesz pierwszy wepchać się do łodzi ratunkowej, aby poczuć się bardziej wygodnie, lecz, jak możesz, zabierasz do niej więcej ludzi. Ale wciąż jest to łódź ratunkowa” – dodał.
Z kolei papież w tym samym kontekście stwierdził, że światu potrzeba dziś solidarności, która byłaby alternatywą dla nowego kolonializmu. Ojciec Święty mówił o tym w przesłaniu do organizatorów i uczestników V Międzynarodowego Forum Ludów Tubylczych. Odbywa się ono online pod hasłem: „Wartość tubylczych systemów żywnościowych: odporność w kontekście pandemii COVID-19”. Organizatorem spotkania jest Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) – jednej z wyspecjalizowanych organizacji ONZ.
Papież o nowym kolonializmie
Franciszek potwierdził wspólne ludom tubylczym i Kościołowi przekonanie, że „globalizacja nie może oznaczać uniformizmu, który ignoruje różnorodność i narzuca nowy typ kolonializmu”. Wyzwanie polega na „tworzeniu alternatyw opartych na solidarności, aby nikt nie czuł się pomijany, ale też na nienarzucaniu własnego kierunku, uważając go za jedynie słuszny”. Wiemy bowiem dobrze, że „gdy różnice się wyrażają i wzajemnie wzbogacają, rozkwita i ożywia się komunia między ludami”, zaznaczył papież. Zachęcił do wspierania „rozwoju, który nie traktuje konsumpcji jako środka i jako celu, ale naprawdę dba o środowisko, słucha, uczy się go i je szanuje”. – Na tym polega ekologia integralna, w której sprawiedliwość społeczna idzie w parze z ochroną planety. Tylko w takim duchu pokory będziemy mogli ujrzeć całkowite pokonanie głodu i społeczeństwo oparte na trwałych wartościach, które nie są owocem przemijających i tendencyjnych mód, ale sprawiedliwości i dobroci – wskazał papież.
Wyraził nadzieję, że prace Forum przyniosą obfite owoce „miłości do świata, który pragniemy stworzyć” i „przekazać tym, którzy po nas przyjdą, jako skarb, a nie kupę odpadów i resztek”. – Zwracajmy więc uwagę na to, co przynosi korzyść wszystkim i co właśnie pozwoli nam przejść przez ten świat, zostawiając ślad bezinteresowności i szczodrości, a nie ludzi poranionych ziemską immanencją, wyniszczonych przez duchową pustkę, sparaliżowanych autoreferencyjnością lub smutnych z powodu indywidualizmu – podkreślił Franciszek. Na zakończenie zauważył, że IFAD stara się pomagać tym, którzy „żyją na najuboższych obszarach planety, ale wyróżnionych pięknem, które pochodzi z poszanowania i życia w zgodzie z naturą – dziełem, które wyszło z rąk Pana”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |