abp Swiatosław Szewczuk, fot. Ukraińska Prawda/Yt/Screen

Zwierzchnik UKGK poświęcił „Krzyż Bohaterów”: Krzyż, który uleczy rany Ukrainy

W dniu drugiej rocznicy rosyjskiej wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie 24 lutego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, poświęcił pomnik „Krzyż Bohaterów” w Wyszogrodzie, mieście, w którym Ukraińcy zatrzymali rosyjską inwazję na Kijów dwa lata temu.

Wraz ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w ceremonii poświęcenia pomnika wzięli udział: nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas, biskup pomocniczy archieparchii kijowskiej Andrij Chimiak oraz księża archieparchii.

„Zgodnie z niezwykłym planem Bożym, to właśnie tutaj została wyznaczona niewidzialna granica między życiem a śmiercią, tutaj, nad brzegiem Morza Kijowskiego, w tym książęcym mieście Wyszogród. To tutaj, na tej granicy, która została naznaczona krwią tak wielu dzielnych synów i córek naszej Ojczyzny, zebraliśmy się dzisiaj, aby upamiętnić, aby Ukraina i świat o nich pamiętał” – powiedział abp Szewczuk.

Pomnik poświęcony jest wszystkim bohaterom, którzy oddali życie w obronie Ukrainy i wszystkim tym, którzy nadal walczą o niepodległość kraju. Autorami projektu są: abp Szewczuk, Andrij Wawrysz, Oleksandr Horhan, Mykoła Kabluk i o. Taras Walach. Monument wykonała Fundacja Ojca Tytusa Wojnarowskiego.

>>> Ukraina nie jest sama w tej ciemnej godzinie, jest w objęciach modlitwy Kościoła

Zwierzchnik UKGK podkreślił znaczenie wzniesienia pomnika – krzyża, który będzie szczególną pamiątką dla potomnych: „Aby mieć pamięć w przyszłości, trzeba ją budować dzisiaj”.

Abp Kulbokas zapewnił, że Ojciec Święty wspiera Ukraińców, w tym pamiętnym dniu, i podkreślił, że ten pomnik jest miejscem naszej modlitwy za wszystkich obrońców i ich modlitwy za nas.

W uroczystości poświęcenia pomnika wzięli udział obrońcy Ukrainy, rodziny poległych bohaterów oraz przedstawiciele rządu, w tym minister edukacji i nauki Oksen Lisowy i p.o. ministra kultury Rostysław Karandiejew.

Pomnik znajduje się w pobliżu greckokatolickiego soboru Najświętszej Marii Panny w Wyszogrodzie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze