Życie jest pielgrzymowaniem. Otwarcie sezonu motocyklowego w licheńskim sanktuarium [+GALERIA]
Kilka tysięcy motocyklistów zgromadziło XI Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych, które w ostatnią kwietniową sobotę odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
To wyraz waszej pasji w życiu, znak wiary, tego, że w każdej płaszczyźnie naszego życia potrzebujemy Bożego błogosławieństwa – mówił do zebranych ks. Janusza Kumali MIC, kustosz sanktuarium. W czasie głównej Mszy Świętej w bazylice, w której wzięło udział około 2,5 tysiąca pielgrzymów, modlono się o wzajemny szacunek na drodze i zawsze szczęśliwe powroty do domu.
– Każdego dnia możemy pielgrzymować do trzech najpiękniejszych sanktuariów: swojego serca, sanktuarium drugiego człowieka i kościoła parafialnego, gdzie spotykamy Chrystusa – zauważył w homilii ks. Janusz Kumala MIC. – Życie jest pielgrzymowaniem. Największa świątynia położona w sercu Polski chce nam przypominać, że każdy może uczestniczyć we wspólnocie Kościoła. A pielgrzymowanie do sanktuarium wskazuje, co jest najważniejsze w naszym życiu, na tej ziemi jesteśmy wędrowcami. Na początku życia i pielgrzymowania odkrywamy, że nie jesteśmy przypadkiem, ale jesteśmy chciani i kochani, bo Bóg dał nam życie z miłości do nas. Jeśli pojawią się trudności, ważne, bym wiedział, że u początku wytyczona została droga, po której mam pielgrzymować. Każdy tu obecny otrzymał łaskę wiary, warto pamiętać, że jestem ochrzczony – mówił ks. Janusz Kumala, skłaniając do refleksji na temat tego, co zrobiliśmy z łaską wiary? To pytanie w sanktuarium rozbrzmiewa od 1850 r., kiedy Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce przy niewielkim obrazie w lesie grąblińskim.
¬– Pasterz usłyszał od Maryi wezwanie do nawrócenia, pokuty i przemiany życia, do życia łaską chrztu. W łasce wiary mamy wyznaczoną drogę pielgrzymowania, którą nieustannie wskazuje nam Pan Bóg poprzez głos naszego sumienia i Słowo Boże – wyjaśnił kustosz licheńskiego sanktuarium. Jako kolejny element pielgrzymowania wskazał cel, zmierzanie w stronę Boga. – Podczas pielgrzymki możemy być zmęczeni. Poczucie zmęczenia i bezsilności powoduje grzech, ale pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest znakiem nadziei. Jeśli tylko przyjdę do Jezusa, to On zdejmie ze mnie ciężar grzechu i sprawi, że odzyskam siły i od nowa rozpocznę radosne pielgrzymowanie do Boga – mówił ks. Kumala i zachęcił do odkrycia trzech najpiękniejszych sanktuariów w swoim życiu. Pierwszym jest sanktuarium serca, w którym każdego dnia pielgrzym rozmawia z Panem Bogiem. Drugim sanktuarium jest człowiek, w którym można spotkać Pana Jezusa. Trzecim sanktuarium jest kościół parafialny, do którego wierni pielgrzymują w każdą niedzielę, gdzie spotykają Chrystusa w sakramentach świętych i wspólnocie parafialnej. – Spróbujmy odkryć te trzy sanktuaria, do których codziennie pielgrzymujemy, podczas modlitwy przy Matce Bożej Licheńskiej, świadomi początku w Bogu i celu – nieba – zakończył kustosz licheńskiego sanktuarium.
Bezpiecznego powrotu do domu i otwarcia na działanie Bożej łaski, aby wyruszyli w drogę pielgrzymowania służąc napotykanym osobom, życzył uczestnikom pielgrzymki ksiądz kustosz. Pielgrzymkę zakończyło poświęcenie motocykli na sanktuaryjnym parkingu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |