10 wizerunków maryjnych, o których nie wiedziałeś
W wielu państwach na świecie istnieją różnorodne wizerunki Maryi, do których uciekają się jego mieszkańcy. Powstały sanktuaria, do których dorocznie się pielgrzymuje. I w każdym z tych miejsc Matka Boża przypomina nam, że czuwa, doradza i wstawia się za nami przed swoim Synem.
Matka Boża z Kibeho (Rwanda)
To pierwsze objawienie maryjne w Afryce zaakceptowane przez Kościół. 28 listopada 1981 r. Maryja ukazała się w najbiedniejszej strefie Rwandy, Kibeho, trzem uczennicom. Powiedziała im wtedy o morderstwach, do których miało dojść kilka lat później w tym kraju. Wzywała do nieustannej modlitwy, postu, żalu za grzechy i nawrócenia. Nie było to jedynie wezwanie dla krajów Afryki, lecz dla całego świata.
Matka Boża z Caacupé (Paragwaj)
Objawienie to datuje się na rok 1600. Indianin José obiecał wtedy Matce Bożej, że uczyni jej wizerunek w drewnie, jeśli uwolni go od wrogiego plemienia Mbayá. Legenda mówi, że Maryja wskazała mu miejsce, w którym schował się, by go nie zabito. Ocalony Indianin spełnia obietnicę i rzeźbi w drewnie piękny obraz, który obecnie jest patronką narodu paragwajskiego. Przypisuje się Jej niezliczone cuda, jak na przykład ocalenie miasta Caacupé od wielkiej powodzi, która dała początek jezioru Ypacaraí.
Matka Boża z Chapi (Peru)
To najbardziej czczony wizerunek w południowym Peru. Historia tej Matki Bożej i jej sanktuarium w dalekiej i niegościnnej dolinie Chapi datuje na rok 1700. Księża, którzy zostali wysłani do stworzenia parafii w tej części kraju zanosili wizerunek Maryi w inne miejsce. Stał się on tak ciężki, że nie można go stamtąd przenieść. Każdego 1 maja odbywa się pielgrzymka do tamtejszego sanktuarium.
Matka Boża z Beauraing (Belgia)
Znana również jako Matka Boża o Złotym Sercu to wizerunek, który 33 razy objawił się pewnym belgijskim dzieciom między 1932 a 1933 rokiem w małej wiosce Beauraing. Objawienia zostały zaakceptowane przez Stolicę Apostolską w 1949 r. Najważniejszym przesłaniem tych objawień było: „Kochasz mojego Syna? –Tak! –wykrzyknęła. –A mnie kochasz? –O, tak! – Jeśli tak, poświęcaj się dla mnie”.
Matka Boża Cesarzowa Chin
Znajduje się w sanktuarium w She Shan, najważniejszym chińskim sanktuarium katolickim w kraju i jednym z miejsc peregrynacji Azji. Wizerunek ten stworzony został przez jezuitów w 1863 r. Został uszkodzony w czasie rewolucji i prześladowań, jednak mieszkańcy tej części Chin zawsze polecali się opiece Maryi, a ta zawsze ich chroniła.
Matka Boża z Akita (Japonia)
Znana też jako Fatima Wschodu. Objawienie to zostało zatwierdzone w 1988 r. Wizerunek znajduje się we wspólnocie sióstr służebniczek Eucharystii w Akita w Japonii. Siostra Agnes, której objawia się Maryja, została przez Nią uleczona z głuchoty. W czerwcu 1988 r. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger oświadczył, że objawienie to jest wiarygodne. Zauważył też, że Akita to kontynuacja objawień z Fatimy.
Matka Boża z La Vang (Wietnam)
Pierwsze objawienie Matki Bożej z La Vang miało miejsce w 1798 r. podczas silnych prześladowań katolików w Wietnamie. Wielu katolików szukało ratunku i schronienia w lesie La Vang. Nocami spotykali się, by modlić się na różańcu. Pewnej nocy odwiedziła ich pewna piękna Pani z Dzieciątkiem na ramionach. Przyniosła im pocieszenie i pokazała im jak przygotowywać we wrzątku liście drzew, by używać ich jako lekarstwa. Prześladowania katolików nie ustawały, a sanktuarium wielokrotnie było niszczone, nawet gdy miało już tytuł Bazyliki Matki Bożej z La Vang. W 2000 r. zostało ukończone i pobłogosławione przez arcybiskupa Thomasa C. Kelly’ego.
Matka Boża z Soufanieh (Syria)
To objawienie zatwierdzono w Kościele katolickim i prawosławnym. Maryja ukazała się siedemnastoletniej katoliczce niedługo po ślubie. Razem z mężem nie byli zbyt religijni. Obraz, który wisiał nad małżeńskim łożem, zaczął wydzielać olej. Przybyło go aż do wysokości nóg łóżka, aż w końcu z rąk dziewczyny również zaczął spływać olej. Po tym objawieniu miały miejsce kolejne. Doszło też do wielu uzdrowień. Maryja wezwała do bycia narzędziami jedności poprzez nawrócenie i miłość. Owocem tego objawienia są spotkania katolików, prawosławnych i muzułmanów, którzy modlą się wtedy do Maryi.
Matka Boża z Velankanni (Indie)
Znana jest również jako Lourdes Wschodu. Objawiła się ona hinduskiego dziecku, które niosło mleko pewnemu mężczyźnie. Maryja poprosiła go, by dał Jej mleko dla Syna. Gdy dziecko dotarło spóźnione do domu mężczyzny, opowiedział, co mu się przydarzyło i przeprosił za brak mleka. Mężczyzna widząc, że wcale nie brakowało mleka, poprosił, by chłopiec zabrał go na miejsce objawienia. Tam oboje zobaczyli Matkę Boską. Wielokrotnie objawiła się w ten sam sposób, jednak nie ma żadnych historycznych zapisków na ten temat. Wiemy tylko o tradycji przekazywanej ustnie i niezliczonych cudach na tym terenie. 3 listopada 1962r. uznanie objawienia podniosło sanktuarium Matki Bożej z Velankanni do kategorii bazyliki. Ostatni cud miał miejsce w 2004 r. podczas tsunami 26 grudnia. Wtedy to bazylika z dwoma tysiącami pielgrzymów była jedynym budynkiem, który nie runął. Nikt z tych pielgrzymów nie zginął ani nie został ranny.
Matka Boża z Coromoto (Wenezuela)
W 1652 r. Matka Boża zaprosiła wodza plemienia Coromoto w jego ojczystym języku do tego, by cały jego lud przyjął katolicyzm z rąk misjonarzy hiszpańskich. Wielu członków szczepu przyjęło chrzest, jednak wódz, nie chcąc stracić władzy, uciekł do dżungli. Tam ponownie objawiła mu się Maryja. Gdy próbował do niej strzelać, broń wypadała mu z rąk. Matka Boża znikała też, gdy próbował wyprowadzić Ją z szałasu. Zauważył natomiast, że w jego dłoni znalazł się Jej mały (2,5 x 2 cm) wizerunek. Niedługo potem wódz przyjął chrzest i zaczął głosić chrześcijaństwo. Obraz patronki Wenezueli przechowywany jest w sanktuarium Guanare na miejscu drugiego objawienia.
Autor: Silvana Ramos
Tłumaczenie: Magdalena Zarate Rios
http://catholic-link.com/2015/05/11/11-advocaciones-marianas-que-no-tenias-idea-que-existian/
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |