epa05809058 Iraqi army vehicles patrol the airport road which also links Baghdad to Mosul, south of Mosul, Iraq, 22 February 2017. According to local media sources, the Iraqi army continued on 22 February to prepare further advances towards Mosul and its airport, in its battle to liberate the western part of the town from the Islamic State (IS). Local activists advised that when the soldiers advanced to free some villages on the way to Mosul, they had found that many of the inhabitants had been taken away by IS fighters in their retreats. The flag reads in Arabic ‚For you Hussein’, in reference for the grandson of propher Muhammed, a prominent figure for Shiite Muslims. EPA/BASEL RASOL Dostawca: PAP/EPA.

Irak: siły rządowe atakują lotnisko w Mosulu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wspierane przez USA irackie siły rządowe przypuściły w czwartek rano atak na lotnisko w Mosulu oraz na pobliską bazę wojskową w ramach ofensywy wymierzonej w dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) – podała iracka telewizja.

„Siły szybkiego reagowania, pododdziały policji federalnej i jednostki antyterrorystyczne szturmują lotnisko w Mosulu oraz bazę wojskową al-Gazlani” – poinformowano w komunikacie odczytanym w telewizji.

Port lotniczy w Mosulu i baza znajdują się na południowych obrzeżach miasta, na zachód od rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części. Mają ważne znaczenie, gdyż mogą posłużyć jako miejsca do wyprowadzenia ataku na zachodni Mosul opanowany przez dżihadystów z IS – pisze agencja Reutera.

Według obserwatorów walki o zachodni Mosul mogą być najcięższe od początku ofensywy sił rządowych mającej na celu odzyskanie kontroli nad całym miastem. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu. Część zachodnia miasta jest mniejsza od wschodniej, ale gęściej zaludniona. To tam znajdują się umocnione punkty oporu IS.

Mosul to ostatni bastion dżihadystów w Iraku; to tam w czerwcu 2014 roku przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w Iraku i Syrii. Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

Fot. PAP/EPA/BASEL RASOL

Irak: siły rządowe atakują lotnisko w Mosulu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze