Od 12 lutego możliwość bezwizowego pobytu na Białorusi przez pięć dni

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przepisy umożliwiające obywatelom 80 państw, w tym Polski, bezwizowy pobyt na Białorusi do pięciu dób wejdą w życie 12 lutego – poinformowało w środę na Twitterze białoruskie MSZ. Władze w Mińsku chcą w ten sposób zachęcić do wizyt turystów i biznesmenów.

Nowe regulacje dotyczą jednak tylko osób przybywających na Białoruś przez lotnisko w Mińsku. Ministerstwo sportu i turystyki Białorusi przewiduje, że dzięki uproszczeniu przepisów wizowych liczba osób odwiedzających kraj może wzrosnąć o 20 proc.

Portal Biełorusskije Nowosti określa wprowadzający nowe przepisy dekret prezydenta Alaksandra Łukaszenki jako „rewolucyjny” i rzeczywiście znacznie ułatwiający podróżowanie na Białoruś.

Eksperci oceniają decyzję władz w Mińsku pozytywnie, jednak np. politolog Waler Karbalewicz uważa, że to wciąż „zbyt mało”. Jego zdaniem odejście władz białoruskich od „dogmatycznej zasady wzajemności” to dobry krok. Politolog Andrej Fiodarau podkreślił z kolei w rozmowie z Biełorusskimi Nowostiami, że konieczne jest poprawienie poziomu infrastruktury turystycznej, a także rezygnacja z „mówiąc delikatnie, niestandardowych działań” wobec biznesu, które odstraszają potencjalnych inwestorów bardziej niż ceny wiz.

Białoruscy komentatorzy widzą w nowych działaniach władz także próbę „budowania mostów” z Zachodem wobec rosnącej presji politycznej ze strony Rosji.

Dekret wprowadzający „bezwizowy tryb wjazdu i wyjazdu obywateli zagranicznych”, który prezydent Łukaszenka podpisał 9 stycznia, został opublikowany na oficjalnym państwowym portalu prawnym następnego dnia. Dokument przewiduje umożliwienie pięciodniowego pobytu na Białorusi bez wizy dla obywateli 80 państw, wśród nich 39 krajów europejskich (w tym całej UE), USA, Brazylii, Indonezji, Japonii i szeregu innych.

Warunkiem skorzystania z trybu bezwizowego jest przylot do kraju przez lotnisko w Mińsku, posiadanie ważnego paszportu lub zastępującego go dokumentu, ważnego na Białorusi ubezpieczenia medycznego na co najmniej 10 tys. euro i kwoty co najmniej 22 euro na każdy dzień pobytu na osobę. Przepis nie dotyczy osób posługujących się paszportami dyplomatycznymi, służbowymi i specjalnymi.

W związku z tym, że loty do i z Rosji są traktowane jako wewnętrzne (Białoruś i Rosja tworzą Państwo Związkowe) i nie jest w ich przypadku prowadzona kontrola graniczna, nowy przepis nie będzie dotyczył osób przylatujących z tego kraju, a także podróżujących do Rosji. „Tryb bezwizowy nie obejmuje lotów z i do Rosji. W ten sposób uwzględniamy interesy Federacji Rosyjskiej” – powiedział mediom szef departamentu konsularnego MSZ Białorusi Ihar Fisenka. Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow określił wprowadzane przez Mińsk zmiany jako „sprawę wewnętrzną Białorusi”.

Fisenka poinformował także, że z czasem nowy tryb może zostać – na zasadzie wzajemności – wprowadzony dla obywateli kolejnych państw.

W przypadku przekroczenia pięciu dób dozwolonego bezwizowego pobytu obcokrajowcom będzie groziła odpowiedzialność administracyjna i możliwa kara w wysokości ok. 550 euro – informuje portal TUT.by. Od października 2016 roku działa już – regulowany oddzielnymi przepisami – pięciodniowy ruch bezwizowy na terenie Kanału Augustowskiego, w Grodnie i części obwodu grodzieńskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze