fot. pixabay

„Gdy czekanie na dziecko boli” – rekolekcje dla małżeństw starających się o potomstwo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Ten czas był „oddechem” w codziennej pracy, starań o potomstwo i okazją poznania ciekawych ludzi, którzy przeżywają takie samo cierpienie, ale również mają takie same marzenia” – powiedzieli uczestnicy ogólnopolskich rekolekcji dla małżeństw starających się o potomstwo.

A modlę się o to…
Na zaproszenie Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” z Bydgoszczy do ośrodka Caritas w Przysieku koło Torunia przyjechały małżeństwa m.in. z Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. Siłą rekolekcji „Gdy czekanie na dziecko boli” jest modlitwa a nade wszystko adoracja przed Najświętszym Sakramentem. To również liczne konferencje nt. biblijnych przykładów niepłodnych małżeństw oraz dialogu małżeńskiego. „A modlę się o to, aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej…” – cytował List św. Pawła do Filipian podczas jednej z homilii diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.


fot. pixabay

W sercu spokój i wiara
– Rekolekcje są zawsze czasem spotkania ze specjalistami z dziedziny teologii, psychologii i medycyny, ale przede wszystkim umożliwiają rozmowy z małżeństwami w podobnej sytuacji, którym nie trzeba tłumaczyć, co się czuje i przeżywa – powiedzieli Agnieszka i Krzysztof Prinz, odpowiedzialni za zorganizowanie rekolekcji. Termin wydarzenia, które odbywa się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, nie jest przypadkowy. Dla małżeństw bezdzietnych to wyjątkowo trudny czas. – Rekolekcje otworzyły nowe nadzieje i możliwości w przeżywaniu i odczuwaniu rodzicielstwa na różne sposoby. Dały mi doświadczenie spotkania z innymi małżeństwami, które z niepłodnością spotykają się codziennie. Wyjeżdżam z rekolekcji ze spokojem w sercu i z wiarą. Spotkania i rozmowy oraz świadectwa innych małżeństw, które podobnie jak my starają się o potomstwo, które doświadczyły czasu czekania, pomagają uzmysłowić dalszy kierunek – mówili po rekolekcjach małżonkowie.

Przydatna wiedza
Jedną z konferencji zatytułowano „Naprotechnologia – czy to moja szansa?”. Carine Stranz-Rambowicz oraz Agnieszka Remus, założycielki Centrum Nowe Życie, zajmującego się przyczynowym leczeniem niepłodności, przedstawiły uczestnikom rekolekcji czynniki wpływające na płodność pary, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia obserwacji według modelu Creightona, stanowiącego podstawowe narzędzie diagnostyczne w naprotechnologii. Potwierdzeniem skuteczności metody były świadectwa samych prowadzących, które kilka lat wcześniej doświadczyły niepłodności, a naprotechnologia stała się drogą do spełnienia ich marzenia – bycia mamą.

Swoje konferencje wygłosili również: Agnieszka Remiszewicz – kierownik Ośrodka Adopcyjnego Caritas Diecezji Bydgoskiej im. Św. Jana Pawła II, Aleksandra Nowicka-Martinez – psycholog, terapeuta oraz pedagog. Nie zabrakło także świadectwa rodziców adopcyjnych.

Zobacz także
Wasze komentarze