Taize Wrocław

Hala Stulecia, spotkanie młodych Taize, fot. Maciej Kluczka

18-25 stycznia 2024 w Kościele katolickim obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia, w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie.

„Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostały przekazane na projekt: Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu” – czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.

>>> Jak wygląda życie codzienne w Taizé? [GALERIA]

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

Fot. Karolina Binek

„Kościoły w Burkina Faso są świadome, że podziały między chrześcijanami ranią Chrystusa i samych chrześcijan, dlatego pragną ponownie odkrywać swoją jedność w Chrystusie. Budują mosty, zobowiązując się nieodwołalnie do podążania ścieżką zadania ekumenicznego, słuchając w ten sposób Ducha Pana” – czytamy w tegorocznych materiałach przygotowanych w związku z obchodami.

W Warszawie w tym roku odbędzie się osiem nabożeństw ekumenicznych. Tematy na osiem dni nabożeństwa to: „Pomóż nam, Panie, zwrócić nasze życie ku Tobie”, „Całym sercem kochać Ciebie, bliźniego i siebie samych”, „Otwórz nasze serca na tych, których nie zauważamy”, „Spraw, abyśmy nigdy nie odwracali się od potrzebujących”, „Pomóż nam nieść nadzieję zranionym”, „Niech nasze Kościoły będą gościnnymi domami uzdrowienia”, „Naucz nas być bliźnimi” oraz „Uczyń nas miłosiernymi świadkami Twojego królestwa”.

>>> Relacje między koptami a katolikami to doniosły punkt ekumenizmu

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA. Jest organizowany, co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze