fot. PAP

3. edycja Studium Duszpasterstwa Rodzin

Po raz trzeci rozpoczęły się w archidiecezji gdańskiej zajęcia w ramach Studium Duszpasterstwa Rodzin. Inauguracja miała miejsce w sobotę, 1 października w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. W homilii przypomniał życie rodzinne świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – W centrum duchowości rodziny Martin była cześć wobec Najświętszego Sakramentu, bardzo żywa zwłaszcza u Ludwika, który włączył się w działalność Stowarzyszenia Najświętszego Sakramentu, co wiązało się z codziennym nawiedzaniem kościoła. Każdy dzień rozpoczynano poranną Mszą św. Niedziela była dla państwa Martin dniem świętym. Bywało, że małżonkowie uczestniczyli w Mszy św. porannej, a potem także szli na sumę. Bardzo ważny był wspólny niedzielny obiad, a także świąteczny wypoczynek. – opowiadał hierarcha.

>>> Być znakiem miłosierdzia i sprzedawać popcorn. Tutaj Synodalność jest realizowana już od… 2013 roku

Fot. Domena Publiczna

Podkreślił, że Zelia i Ludwik wychowywali pięć córek. – Ojciec czytał dzieła z duchowości, a matka zajęta była lekturą „Żywotów świętych”. Bardzo często czytano, zwłaszcza wieczorami, książkę „Rok liturgiczny”. Kiedy córki dorastały, otrzymywały książeczkę „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempis oraz „Podręcznik chrześcijanina”, bardzo pomocny do podtrzymywania ducha pobożności. Państwo Martin starali się aktywnie uczestniczyć w życiu duchowym swojej parafii – mówił bp Wiesław.

Zaznaczył, że chrześcijańskie życie małżonków i wychowanie dzieci wyrażało się również w praktycznej i konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi. – Świadomi swoich obowiązków względem ubogich byli uważni na potrzeby innych i zaangażowani w działalność charytatywną, organizowaną przez pobożne stowarzyszenia w mieście. Starali się pomagać potrzebującym. Towarzyszyła im w tym często najstarsza córka Maria. Wszystko to czynili w duchu miłosierdzia i pogodnego chrześcijańskiego świadectwa. Zelia i Ludwik dbali nie tylko o opiekę nad chorymi, ale także troszczyli się o zapewnienie im duchowej opieki. Ludwik i Zelia nie ograniczali się do pobożnych praktyk związanych z życiem parafialnym, chętnie nawiedzali również okoliczne sanktuaria – podkreślił kaznodzieja.

>>> Bp Krzysztof Włodarczyk: rodzina nie jest wolna od ataków, dlatego musi być silna Bogiem

XV Marsz dla Życia i Rodziny rodzina dzieci pro life
fot. Maciej Kluczka

Dodał, że Zelia Martin, prosząc Boga o liczne potomstwo, wyrażała pragnienie, aby jej dzieci były poświęcone Bogu. – Odważna matka już z perspektywy wieczności widziała realizację swojego pragnienia. Wszystkie jej córki były zakonnicami. Święta Teresa z Lisieux po wielu latach wspominała wielką czułość rodziców, dziękując Panu Jezusowi, który sprawił, że urodziła się na ziemi świętej, a jej rodzice przeniknięci byli zapachem świętości – zaznaczył biskup. Na zakończenie rozważania modlił się o to, by wszystkie dzieci miały świętych rodziców.

Po Mszy św. w sali konferencyjnej matemblewskiego sanktuarium odbył się wykład inauguracyjny pt. „Małżeństwo i rodzina w świetle Starego i Nowego Testamentu”, który wygłosił bp Szlachetka.

Archidiecezjalne Studium Duszpasterstwa Rodzin powstało w 2017 roku. Jego celem jest podnoszenie kwalifikacji w zakresie nauk o małżeństwie i rodzinie, a także przygotowywanie świeckich kandydatów do pracy w Duszpasterstwie Rodzin Archidiecezji Gdańskiej. Program formacyjny obejmuje m.in. wykłady biblijne, społeczne nauczanie Kościoła, teologię ciała według Jana Pawła II, naukę naturalnego planowania rodziny, warsztaty komunikacji, zagadnienia sytuacji kryzysowych w małżeństwie i pomoc rodzinom dysfunkcyjnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze