Notre-Dame: druga rocznica pożaru katedry fot. EPA/BENOIT TESSIER

fot. EPA/BENOIT TESSIER

3 lata od pożaru Notre Dame. Jak świątynia zmieni się po odbudowie?

W 3. rocznicę pożaru, która w tym roku przypada w Wielki Piątek, katedra Notre Dame w Paryżu zaprasza wiernych na dziedziniec na modlitwę za ofiary wojen, pandemii, przemocy i nienawiści oraz na kontemplowanie tajemnicy Krzyża.

W Wielki Piątek o godz. 12.20 wyruszy procesja z rue du Cloitre Notre-Dame na dziedziniec katedry, plac Jana Pawła II, który może pomieścić od 600 do tysiąca osób. Następnie odczytane zostaną teksty misjonarza Charlesa de Foucauld, który w maju br. zostanie kanonizowany w Rzymie.

„To radość, ważne, abyśmy mogli odprawić krótką ceremonię” –stwierdził rektor katedry Patrick Chauvet.

>>> Jak postępuje odbudowa Notre Dame? [GALERIA]

Mozolna odbudowa

Po dwóch latach zabezpieczenia i czyszczenia katedry rozpoczęto I etap odbudowy sklepień z pomocą kamieni z kamieniołomów w departamencie Oise. Do odbudowy zawalonych lub uszkodzonych sklepień, a także do renowacji wysokich przęseł, ścian bocznych i balustrad potrzeba 1000 metrów sześciennych bloków kamiennych.

W 2021 r. wyselekcjonowano i wysłano do suszarni ponad tysiąc 150-200-letnich dębów, które posłużą do odrestaurowania iglicy Viollet-le Duc, a kilka tygodni temu w atelier w Herault na południu Francji odrestaurowano elementy wielkich organów katedry. Pozostałe ich części są naprawiane w Correze i Vaucluse.

Notre-Dame: druga rocznica pożaru katedry fot. EPA/BENOIT TESSIER
Notre-Dame: dziś kolejna rocznica pożaru katedry. Zdjęcie sprzed roku obrazuje postęp prac restauracyjnych. fot. EPA/BENOIT TESSIER

Co zobaczymy w odrestaurowanej katedrze?

Trwa również renowacja malowideł ściennych i kaplic katedry. Zewnętrze katedry, za które odpowiada instytucja państwowa, ma zostać odbudowane w stylu identycznym z oryginałem, środek katedry, za którego odbudowę odpowiada Diecezja Paryża, ma zawierać elementy nowoczesne, m.in. obrazy twórców współczesnych, multimedialne animacje. Propozycje te budzą jednak kontrowersje wśród historyków sztuki i samych wiernych.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że ponowne otwarcie najważniejszej świątyni Paryża nastąpi w 2024 r.

>>> Francja: historycy sztuki przestrzegają przed „upiększaniem” Notre Dame

Pożar Notre Dame

Pożar świątyni wybuchł po godzinie 18, 15 kwietnia 2019 roku. Płomienie objęły dach. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu „zdecydowanie” wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze