fot. freepik

673 mln euro wydano w Niemczech na pomoc Kościołowi na całym świecie

673 mln euro przeznaczono na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu na całym świecie. Tyle diecezje, zakony i katolickie międzynarodowe organizacje pomocowe w Niemczech wydały w 2022 r. na projekty duszpasterskie, społeczne i rozwojowe.

Wynika to z raportu Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) za rok 2022, który został opublikowany w miniony piątek.

Raport roczny informuje o projektach pomocowych w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, a tym samym oferuje żywy wgląd w pracę Kościoła powszechnego. Treść najnowszego wydania koncentruje się na tych miejscach świata, gdzie toczą się wojny i panuje przemoc, oraz na pytaniu, w jaki sposób życie i wiara są możliwe w takich warunkach. Oprócz świadectw osób dotkniętych przemocą, znajdziemy też przykłady kościelnej pracy na rzecz pojednania i pamięci, towarzyszenia uchodźcom oraz refleksji nad brutalną przemocą i jak na nią reagować w imię chrześcijańskiego przesłania pokoju.

>>> Arcybiskup Rabatu: Ewangelia wzywa nas do pomocy naszym muzułmańskim braciom

fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

Statystyki finansowe przedstawiają pochodzenie i wykorzystanie funduszy w pracy Kościoła powszechnego. Większość tych pieniędzy pochodzi z darowizn, zbiórek i podatków kościelnych. Darowizny na rzecz katolickich organizacji pomocowych i zakonów wyniosły w 2022 roku prawie 425 milionów euro. Ponadto 29 mln euro pochodziło ze zbiórek na cele Kościoła powszechnego. Konferencja Episkopatu Niemiec (Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich) i poszczególne diecezje wsparły pracę organizacji pomocowych środkami z podatków kościelnych w wysokości prawie 47,8 mln euro. Do tych sum dołączone zostały również dotacje publiczne na kościelne projekty rozwojowe, pomoc w nagłych wypadkach i klęskach żywiołowych.

Misja Kościoła

Odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty z Kościołem powszechnym bp Bertram Meier z Augsburga jest pod wrażeniem zakresu zaangażowania Kościoła. „Ta transgraniczna solidarność jest istotną częścią naszej misji jako Kościoła. Chcemy ją kontynuować w przyszłości„, powiedział biskup. Szczególnie docenił ogólny wzrost gotowości wiernych do przekazywania darowizn: „Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do praktykowania solidarności z potrzebującymi na całym świecie, przekazując duże i małe dary”.

pomoc wolontariusze
fot. pixabay

Bp Meier podziękował również władzom państwowym za ich zaufanie do profesjonalizmu pracy Kościoła, które wyraża się w darowiznach na rzecz różnych agend. Odniósł się również do zaangażowania wielu wolontariuszy w parafiach, stowarzyszeniach i szkołach. To dzięki ich zaangażowaniu możliwy jest wielki zakres pracy Kościoła powszechnego.

Bp Meier zwrócił również uwagę na regularne przelewy bezpośrednie, którymi wiele parafii, szkół i stowarzyszeń wspiera swoich partnerów na południowej półkuli i w Europie Wschodniej. Ponieważ nie są one uwzględniane w statystykach, rzeczywisty zakres środków pomocowych jest jeszcze szerszy niż przedstawiony w raporcie rocznym.

W skład Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) wchodzą przedstawiciele Konferencji Biskupów Niemiec, archidiecezji i diecezji, Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonów, kościelnych organizacji pomocowych (Adveniat, Caritas International, organizacja misyjna dla dzieci „Die Sternsinger”, Misereor, Missio Aachen i Monachium, Renovabis, Bonifatiuswerk der deutschen Katholiken), stowarzyszeń i innych instytucji działających na rzecz Kościoła powszechnego w Niemczech. Oprócz części tematycznej i statystycznej, raport roczny zawiera przegląd różnorodnej międzynarodowej pracy komisji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze