Abp Dal Toso z Watykanu na Jasnej Górze: świat potrzebuje dziś misji
– Kościół musi na nowo odkryć, że jest misyjny, bo dzisiejszy świat musi poczuć, że Bóg jest obecny i że jest Ojcem, który chce dobra swoich dzieci – powiedział na Jasnej Górze abp Giovanni Pietro Dal Toso. Przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych celebrował Mszę św. na zakończenie Pielgrzymki Żywego Różańca poprzedzonej ogólnopolskim Kongresem Różańcowym.
Specjalne przesłanie i dar modlitwy przekazał papież Franciszek, który życzył, by „modlitwa różańcowa oraz podejmowane dzieła apostolskie przyniosły w Kościele i rodzinach trwałe owoce”.
Tego potrzebuje świat
Abp Dal Toso przypomniał w kazaniu, że również dzisiaj świat potrzebuje misji, a Kościół musi na nowo odkryć, że jest misyjny, ponieważ dzisiejszy świat potrzebuje głoszenia Chrystusa. – Świat musi usłyszeć, że zło zostało odkupione, nasze cierpienia przyjęte, grzech odpuszczony, śmierć pokonana przez Zmartwychwstałego Chrystusa – podkreślał przedstawiciel Watykanu.
Dodawał, że Paulina Jaricot jest wielką błogosławioną, a jej charyzmat zasługuje na uznanie, miłość i życie nim także dzisiaj. – Misja i modlitwa idą w parze i to jest dziedzictwo pozostawione przez bł. Paulinę – mówił. Podkreślał, że „świat musi na nowo usłyszeć, że miłość jest możliwa i że życie oddane z miłości przynosi owoce. Świat musi poczuć, że Bóg jest obecny, że jest Ojcem, który chce dobra swoich dzieci”.
>>> Misja to przede wszystkim świadectwo życia
Na ile możemy pomóc?
Kaznodzieja przekonywał, że dzisiaj „my także jesteśmy wezwani, by żyć misją przywracania nadziei Zmartwychwstałego Chrystusa współczesnym ludziom i głoszenia Go tym, którzy Go jeszcze nie znają. Misja ta może być jednak realizowana jedynie poprzez modlitwę”.
Przedstawiciel Watykanu podziękował członkom Żywego Różańca za ofiary składane na wsparcie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, jak powiedział „to wspaniały dowód misyjnej współpracy, a dzięki tym środkom udało się wybudować kilka kościołów”. – Ufam, że ta współpraca i ofiarność jeszcze bardziej się umocnią – zaznaczył.
Jak poinformował ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, w ostatnich latach członkowie Żywego Różańca w Polsce na budowę kościołów na misjach przekazali 600 tys. złotych, to pod względem finansowej hojności siódme miejsce w Europie, ale „można więcej”: „bo jesteśmy już krajem rozwiniętym, jesteśmy Kościołem umocnionym, który nie potrzebuje z zewnątrz pomocy. Teraz także my powinniśmy tę pomoc świadczyć innym”.
Polacy wspierają modlitwą
Ks. Będziński podkreślił jednak, że Polacy są bardzo dobrze postrzegani w dziele ewangelizacji duchowej, czyli wsparcia misji modlitwą, cierpieniem, ofiarą np. pierwszych piątków miesiąca.
– Ta duchowa pomoc jest niezbędna – zauważyła Dominika Szkatuła, świecka misjonarka z Peru. – Jestem w Amazonii od 40 lat, pracuję wśród Indian Keczua. To właśnie z nimi dzielimy się wiarą. Też uczę się ich sposobów zbliżania się i komunikowania się z Bogiem. Modlitwa jest niezwykłą siłą, nie zastępuje niczego, co miałoby nam dać moc, aby móc działać, aby wytrzymać różne przeciwności – mówiła misjonarka.
Podczas spotkania przypominano, że większość ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa i bardzo potrzebujemy tych, którzy wyjeżdżają na misje, ale też ewangelizatorów, którzy także w naszych krajach o dawnej tradycji chrześcijańskiej będą świadkami Ewangelii.
>>> Tutaj Bóg zsyła cuda codziennie [MISYJNE DROGI]
Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w nim polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie, po modyfikacji różańca przez Jana Pawła II, 20 osób.
W Polsce ruch ten jest bardzo rozpowszechniony. Od 2012 posiada sformalizowaną strukturę w postaci Stowarzyszenia Żywy Różaniec, ze statutem zatwierdzonym uchwałą Konferencji Episkopatu Polski i strukturą krajową oraz diecezjalną. Pismem formacyjnym Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec” wydawany przez Wydawnictwo Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Rembertowie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |