pexels

Abp Depo: katolickie media są szansą odważnej przemiany społeczeństwa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Media są niezwykłą szansą rozpoznawania prawdy i świadectwem odważnej przemiany społeczeństwa na fundamencie Ewangelii Chrystusa” – napisał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp Wacław Depo w przesłaniu do ludzi mediów z okazji 54. Światowego Dnia środków Społecznego Przekazu.

W przesłaniu przekazanym PAP w czwartek przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski abp Depo zwraca uwagę, że wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, który żył w latach 1567 – 1622, jest dobrą okazją do przypomnienia, że „media: prasa, radio, telewizja, internet, sieć społecznościowa, stanowią zarówno dar, jak i wielką szansę, którą ludzie mają do dyspozycji” (papież Franciszek).

>>> Red. Rymanowski do kościelnych rzeczników: lepiej odpowiadać na niewygodne pytania

Temat tegorocznego 54. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: „Abyś opowiadał dzieciom i wnukom. Życie tworzy historię”. Wybierając to hasło, papież mocno zaznaczył, jak szczególnie ważne i cenne jest dziedzictwo pamięci w komunikacji. „A ona ma się stać narzędziem budowania mostów, zjednoczenia i współdzielenia się pięknem bycia braćmi w czasach niepokojów i podziałów”.

Abp Depo podkreśla w przesłaniu, że „w obliczu dramatycznych napięć społeczno-politycznych oraz upadku cywilizacji zachodniej – którą prof. Wojciech Roszkowski – odważnie nazwał »roztrzaskanym lustrem« – Kościół, będąc wspólnotą Boga z ludźmi, jest nieustannym zaproszeniem do doświadczenia Boga w Chrystusie”. Hierarcha dodał, że „tam, gdzie życie wydaje się jedynie ciężarem, a nie darem błogosławieństwa, katolickie media pozostają niezwykłą szansą rozpoznawania prawdy i świadectwem odważnej przemiany społeczeństwa na fundamencie Ewangelii Chrystusa, wspartej światłem Ducha Świętego”.

>>> Bp Bryl do dziennikarzy: budujmy mosty między naszymi środowiskami

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, wszystkim współpracownikom prawdy wyraża wdzięczność za codzienny trud, życząc „wzrastania w łasce i darów Ducha Świętego, ażeby wszystkie drogi i mosty świata stały się otwarte dla Chrystusa”.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w całym Kościele 23 maja, choć jednocześnie episkopaty krajowe mają prawo ustalać własne jego terminy. W Polsce jest to III niedziela września.

Jak co roku z tej okazji papieże ogłaszają okolicznościowe orędzia, noszące datę 24 stycznia – święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów.

Zobacz także
Wasze komentarze