YouTube

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Filadelfii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją Filadelfii w USA złożoną przez 75-letniego abp Charlesa Chaputa OFM Cap i mianował jego następcą 58-łetniego bp. Nelsona J. Pereza, dotychczasowego biskupa diecezji Cleveland w stanie Ohio.

Abp Nelson J. Perez urodził się w Miami na Florydzie 16 czerwca 1961 r. Uzyskał licencjat z psychologii na Uniwersytecie Stanowym Montclair w 1983 roku. Nauczał w katolickiej szkole podstawowej Colegio la Piedad w Puerto Rico, przed wstąpieniem do seminarium św. Karola Boromeusza w Filadelfii, gdzie uzyskał w 1988 r. tytuł magistra nauk religijnych, a w 1989 – magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1989 roku i należy do prezbiterium archidiecezji filadelfijskiej. Pracował w duszpasterstwie parafialnym. Był także założycielem i dyrektorem Katolickiego Instytutu Ewangelizacji (1993-2002)

>>> San Francisco: ci bezdomni znaleźli schronienie… w kościele

Wykładał psychologię i religioznawstwo na Uniwersytecie LaSalle w Filadelfii (1994-2008). Biskup Perez wykładał także psychologię rozwojową w seminarium św. Karola Boromeusza (jesień, 2011) w archidiecezji Filadelfii.

8 czerwca 2012 r. Benedykt XVI mianował księdza Nelsona J. Pereza biskupem pomocniczym diecezji Rockville Centre w Nowym Jorku. Był wikariuszem biskupim wikariatu wschodniego nadzorując sześćdziesiąt sześć parafii. Był też odpowiedzialny za duszpasterstwo języka hiszpańskiego, nadzorując pięćdziesiąt cztery parafie z duszpasterstwem latynoskim.

11 lipca 2017 roku papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Cleveland w stanie Ohio.

>>> Przewodniczący episkopatu USA: jesteśmy daleko od marzenia Martina Luthera Kinga

W amerykańskim episkopacie abp Perez jest przewodniczącym Komitetu ds. Różnorodności Kulturowej w Kościele, członkiem Komitetu Administracyjnego USCCB oraz członkiem Komitetu ds. Wolności Religijnej. Wcześniej był przewodniczącym podkomisji episkopatu ds. duszpasterstwa języka hiszpańskiego i członkiem podkomisji ds. Kampanii na rzecz rozwoju człowieka.

Archidiecezja filadelfijska należy do najważniejszych w USA. Na jej terenie mieszka ok. 1,3 mln katolików, którym posługuje 865 kapłanów. Abp Chaput kierował nią od 8 września 2011 roku, ciesząc się wielkim autorytetem wśród amerykańskich katolików. Jest pierwszym potomkiem pierwotnych mieszkańców Ameryki, który został wyniesiony do godności arcybiskupa.

Zobacz także
Wasze komentarze