Fot. cathopic.com

Abp Depo: kontynuujmy śpiew suplikacji na zakończenie mszy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Nie ustajemy w błaganiach za świat pogrążony w pandemii i za naszą Ojczyznę. Polecam zatem, by kontynuować śpiew Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw aż do odwołania” – napisał abp Wacław Depo. Zarządzenie metropolity częstochowskiego, w którym prosi też o modlitwę, by nie doszło do klęski suszy, opublikowano dziś na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.
 

Publikujemy treść zarządzenia abp Wacława Depo:

W Środę Popielcową, 26 lutego br., gdy powoli dowiadywaliśmy się o nowym zagrożeniu, które się do nas zbliża w postaci epidemii koronawirusa, zaleciłem, aby do Niedzieli Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach i kaplicach, na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw zanosić do Boga modlitwę słowami Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”.

>>> Papież: nie można przenieść Kościoła i sakramentów do wirtualnego świata

Z Bożą pomocą i dzięki ludzkiemu wysiłkowi, przechodzimy ten trudny czas w sposób łagodniejszy, niż można było się spodziewać. Nie ustajemy jednak w błaganiach za świat pogrążony w pandemii i za naszą Ojczyznę. Modlimy się o życie wieczne dla zmarłych, zwłaszcza dla tych, których śmierć zastała nieprzygotowanych. Dla bliskich ofiar wirusa prosimy o łaskę utulenia w żalu i nadziei w Bogu. Polecamy chorych, prosząc dla nich o rychły powrót do zdrowia. Ogarniamy modlitwą także wszystkich troszczących się o chorych, a także wszystkie służby podejmujące walkę z epidemią.

msza święta

Fot. cathopic

Polecam zatem, by kontynuować śpiew Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw aż do odwołania.

Na naszych oczach rodzi się jeszcze jedna klęska, która uderzyć może boleśnie w nasze społeczeństwo. Skąpe opady grożą nam dotkliwą suszą. Proszę zatem, by w modlitwie wspólnotowej i indywidualnej, podczas Eucharystii i pozostałych celebracji liturgicznych, włączyć także intencję odwrócenia od nas niebezpieczeństwa suszy oraz o tak potrzebne ziemi opady deszczu. Warto odnowić zapomniany gdzieniegdzie zwyczaj śpiewu specjalnych pieśni błagalnych, a także modlitw w święto Św. Marka Ewangelisty oraz tzw. Dni Krzyżowych. Kapłanów zachęcam, aby w dni powszednie (gdy jest to możliwe w świetle przepisów liturgicznych) odprawiać Msze św. ze specjalnego formularza mszalnego „Modlitwa o deszcz” (por. Mszał Rzymski, s. 167”).

>>> Kard. Krajewski: Biskupi, kardynałowie, księża! Wyjdźcie na ulice do bezdomnych!

Módlmy się wspólnie słowami modlitwy: „Boże, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, Ty wiesz najlepiej czego nam do życia potrzeba. Udziel nam deszczu, którego tak bardzo potrzebuje spragniona ziemia. Chleba codziennego daj nam i w tym roku, abyśmy radując się ziemskim życiem, z tym większą ufnością pragnęli pokarmu, który daje życie wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego”.

Zawierzam ten czas naszej najtroskliwszej Opiekunce, Pani i Królowej Narodu Polskiego, Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej.

Z błogosławieństwem

+ Wacław Depo

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Zobacz także
Wasze komentarze