fot. unsplash

Abp Dzięga apeluje: Czuwajcie nad świątyniami, módlcie się za kapłanów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Mocne, wręcz dramatyczne słowa, skierował abp Andrzej Dzięga do wiernych swojej diecezji. – Ludzie Bożego Ducha, a właściwie wszyscy ochrzczeni, stajemy znowu przed potrzebą dokonania radykalnego, a często także dramatycznego osobistego wyboru etyczno-religijnego –

Metropolita podkreśla, że obecnie katolicy stają przed wyborem: czy zachować pełną wierność Jezusowi Chrystusowi i Jego Świętemu Kościołowi, czy też zlekceważyć Bożą Prawdę, łaskę sakramentalną, świętą Liturgię i cały kult Boga Najwyższego, a także Kościół Chrystusowy – napisał w liście hierarcha.

Zdjęcie: abp Andrzej Dzięga, fot. Wikipedia


Duchowny dalej pisze – Obserwując obecne zmaganie kulturowe, w ostatnich kilkunastu latach szczególnie intensywne w Polsce, a w ostatnich miesiącach jeszcze nasilające się na polskiej ziemi, widzimy, że nie jest to zwykłe przeciwstawienie społeczno-politycznych poglądów tzw. lewicowych i prawicowych, ale że jest to radykalne przeciwstawienie: Droga Bożej Prawdy przeciwko drodze zwykłego, pogańskiego bezbożnictwa – Metropolita szczecińsko-kamieński skierował dziś obszerne Słowo do odczytania na niedzielnych Mszach świętych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Podkreślił w nim, że „za słabo wołaliśmy i za delikatnie broniliśmy w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach świętego i nienaruszalnego prawa do życia”. – Skutkiem silnej lewicowej propagandy oraz zbyt dużego duchowego lenistwa wielu wierzących, rozpada się w Polsce coraz więcej małżeństw – podkreśla abp Dzięga. Arcybiskup podziękował m.in. Bractwu Małych Stópek i Caritas za zaangażowanie w obronę życia i pomoc opuszczonym matkom.

Naruszona świętość i nietykalność

Nawiązał także do pobicia ks. Aleksandra Ziejewskiego w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. – Naruszona została świętość i nietykalność przestrzeni świątyni (…) Podniesiona została ręka na kapłana Chrystusowego, i to w świętym miejscu, i z racji na podjętą przez niego ochronę spraw duchowych. To kolejna w Polsce, w krótkim czasie, profanacja miejsca świętego oraz atak na kapłana – pisze w liście do wiernych abp Andrzej Dzięga. Metropolita zwrócił się do wszystkich wiernych o dodatkową czujność i ochronę miejsc świętych oraz kapłanów Jezusa Chrystusa. „Módlcie się w świątyniach i czuwajcie nad świątyniami. Módlcie się za kapłanów. Nie przestawajcie kapłanów kochać”.

Zdjęcie: zatrzymanie jednego ze sprawców, fot. Marcin Bielecki, PAP

Czas próby

Abp Dzięga zachęcił też wszystkich do „polskiej formacji młodego pokolenia” m.in. przez katechizację w szkole. „Nie lękajcie się czasu dodatkowej próby wobec naszej wiary. Otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi. Jezus Chrystus, przyjęty w naszym życiu, niczego nam nie odbiera ani nie ogranicza. Więcej, On nas dodatkowo ubogaca Duchem mądrości i miłości, miłosierdzia i wytrwałości, obdarzając nas pokojem serca i prawdziwym szczęściem. Rozradujcie się też Kościołem Jezusa Chrystusa – tym w Waszej parafii, w Waszej rodzinie, w całej naszej Ojczyźnie, także Kościołem powszechnym” – napisał metropolita i zaapelował o modlitwę za Ojca Świętego Franciszka i za Benedykta XVI. Módlcie się za Polskę. Także za naszą archidiecezję. Poznawajcie Boga i zaufajcie Bogu”.

fot. Domena Publiczna

Zobacz także
Wasze komentarze