fot. misyjne.pl

Abp Gądecki o abp. Jędraszewskim: ks. Popiełuszkę też najpierw usiłowano zniesławić

Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odniósł się w niedzielnej homilii do krytyki, która spotkała abp. Marka Jędraszewskiego.

Metropolita krakowski podczas homilii, wygłoszonej w trakcie obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, nazwał ideologię LGBT „tęczową zarazą”. Wypowiedź ta spotkała się z krytyką wielu środowisk, głównie liberalnych, ale niekiedy także części środowisk katolickich. Po homilii z 1 sierpnia przed siedzibą krakowskiej kurii odbyły się zarówno spotkania popierające arcybiskupa, jak i te które wyrażały wobec jego słów sprzeciw. Z kolei w Poznaniu doszło do prowokacji, od której odcięły się środowiska LGBT. Wcześniej abp Marek Jędraszewski krytycznie oceniał zapisy karty LGBT przyjętej przez prezydenta Warszawy.
 

Abp Gądecki podczas niedzielnej homilii, wygłoszonej w Chojnie, przypomniał osobę proroka Jeremiasza. Biblijna postać była wyszydzana przez mieszkańców Jerozolimy, gdy apelował o kapitulację podczas wojny z Egiptem w celu uratowania miasta. Pomimo próśb, nie został jednak wysłuchany, a trwająca nadal walka przyniosła śmierć prawie całej ludności. Przewodniczący Episkopatu Polski, pochylając się nad biblijną alegorią, odniósł się też do teraźniejszości:

„Dziś prorocy także są obrzucani błotem, gdy tylko ośmielą się powiedzieć prawdę zobowiązującą do nawrócenia i przemiany, tak w życiu osobistym, jak i w życiu publicznym. Trzeba więc ich oczernić, aby stracili autorytet i zamilkli. Tak postąpiono z bł. Jerzym Popiełuszką, którego najpierw usiłowano zniesławić przy pomocy kłamstw i prowokacji, a gdy to się nie powiodło, związano go i wrzucono do Wisły. Coś podobnego dzieje się teraz z arcybiskupem Jędraszewskim”.

> Abp Jędraszewski dziękuje za wsparcie

Rozłam od grzechu, nie od grzeszników

Metropolita poznański zauważył także, że miłość domaga się wolności od grzechu i zła. „Rozłam nie oznacza nienawiści do grzeszników, gdyż ta jest sprzeczna z Jezusowym przykazaniem miłości. Rozłam oznacza jedynie oddzielenie od grzechu i stanięcie po stronie dobra” – podkreślił abp Gądecki.

fot. misyjne.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przestrzegł w związku z tym przed traktowaniem chrześcijaństwa jako religii świętego spokoju i zbioru przyzwyczajeń. „Posiadamy w historii zbawienia wiele przykładów niezachwianej wiary. Mamy dookoła nas mnóstwo świadków wiary i wytrwałości wspierających nas, dodających nam odwagi i sił. Tymi świadkami są patriarchowie i prorocy, święci i błogosławieni, którzy ukończyli już bieg swego ziemskiego życia, wiary ustrzegli i otrzymali wieniec zwycięstwa” – zauważył metropolita poznański. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prowadził mszę św. na stadionie w Chojnie (w pow. szamotulskim) z okazji 100-lecia tamtejszej parafii pw. Chrystusa Króla.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze