Abp Paglia: nie wszystko, co wykonalne jest również dopuszczalne
Hierarcha zgadza się, że dokonali oni postępu w nauce, chociaż „wymaga on jeszcze licznych weryfikacji i uściśleń”, przede wszystkim jednak „dyskusji i konfrontacji naukowej i etycznej na temat prawdziwie ludzkiego postępu nauki i techniki”.
Abp Paglia wyraża opinię, że człowiek powinien zawsze rozważyć skutki swoich działań dla ekosystemu oraz „ocenić ryzyko popełnienia błędów zarządzaniu nowych odkryć, które mogłyby w przyszłości doprowadzić nas do ingerencji w ciało człowieka”.
W swojej nocie przewodniczący Akademii Życia przypomina o szkodach, jakie eksperymenty w dziedzinie testowania leków wyrządzić mogą światu zwierzęcemu i że można się na nie zgodzić tylko „w sytuacji braku alternatywnych metod zdobycia wiedzy i narzędzi terapeutycznych”.
Na zakończenie oświadczenia abp Paglia podkreśla, że w świecie zachodnim zdania naukowców na temat „eksperymentów z modelami zwierzęcymi, a w szczególności z naczelnych”, nie są zgodne, „zarówno ze względu na cierpienia, na jakie są wystawiane, jak i z powodu ich kosztów”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |