Abp Paglia: nie wszystko, co wykonalne jest również dopuszczalne

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Nie wszystko, co jest wykonalne, jest również dopuszczalne: przypomina o tym abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, w związku z wiadomością o sklonowaniu małpek przez naukowców chińskich.

Hierarcha zgadza się, że dokonali oni postępu w nauce, chociaż „wymaga on jeszcze licznych weryfikacji i uściśleń”, przede wszystkim jednak „dyskusji i konfrontacji naukowej i etycznej na temat prawdziwie ludzkiego postępu nauki i techniki”.

Abp Vincenzo Paglia

Abp Paglia wyraża opinię, że człowiek powinien zawsze rozważyć skutki swoich działań dla ekosystemu oraz „ocenić ryzyko popełnienia błędów zarządzaniu nowych odkryć, które mogłyby w przyszłości doprowadzić nas do ingerencji w ciało człowieka”.

W swojej nocie przewodniczący Akademii Życia przypomina o szkodach, jakie eksperymenty w dziedzinie testowania leków wyrządzić mogą światu zwierzęcemu i że można się na nie zgodzić tylko „w sytuacji braku alternatywnych metod zdobycia wiedzy i narzędzi terapeutycznych”.

Na zakończenie oświadczenia abp Paglia podkreśla, że w świecie zachodnim zdania naukowców na temat „eksperymentów z modelami zwierzęcymi, a w szczególności z naczelnych”, nie są zgodne, „zarówno ze względu na cierpienia, na jakie są wystawiane, jak i z powodu ich kosztów”.

Abp Paglia: nie wszystko, co wykonalne jest również dopuszczalne
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze