Abp Skworc: Jezus jest centralną postacią Eucharystii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w Katowicach centralnej procesji Bożego Ciała. Po jej zakończeniu sprawował w katowickiej katedrze Eucharystię.

W homilii nawiązywał do szczególnego działania Ducha Świętego w Kościele i w życiu poszczególnych wiernych.

– Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że jest organizmem Chrystusa, że od Niego pochodzi. Ale może istnieć także tylko dlatego, że ten organizm jest natchniony Duchem Bożym. I jeśli my, jako Kościół, jesteśmy z Eucharystii i dla Eucharystii, to też powinniśmy być otwarci na Jego dary i charyzmaty. Winnyśmy się stać narzędziami Ducha Świętego, który objawia się jako siła gromadzenia, jako siła jedności, przemiany i siła posłania – mówił w homilii metropolita katowicki.

Hierarcha podkreślił, że centralną postacią Eucharystii jest właśnie Jezus Chrystus. – Nie występuje jako dodatek do chleba, tak iż byłby tylko jeszcze jednym uczestnikiem. On nie istnieje obok czegoś innego, On jest źródłem, korzeniem i stwórczą siłą wszystkiego – tłumaczył abp Skworc.

W swoim słowie przypomniał także, że Duch Boży zachęca każdego wierzącego do nawracania się. Zwrócił uwagę, że tylko traktując chrześcijaństwo nie jako pobożny dodatek, ale „jako siłę, która określa całe nasze życie”, możemy być w pełni chrześcijanami, którzy poddają się procesowi „stwarzania na nowo, przemiany”.

Zauważył także, że Duch Święty „nigdy nie przychodzi do kogoś po prostu prywatnie”. – Przychodzi zawsze, aby przekazywano Go dalej dla dobra wspólnoty. Zawsze jest posłaniem, wezwaniem do przekazywania dalej (…). Duch Święty jest dynamiką, siłą, która rozprzestrzenia nowo założony Kościół „aż po krańce ziemi”; wysyła nas z misją, abyśmy Jego mocą odnawiali oblicze ziemi, jej mieszkańców – apelował.

Przed Eucharystią miała miejsce tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Rozpoczęła się pod kościołem mariackim w Katowicach, a zakończyła przed katedrą Chrystusa Króla. Rozważania przy poszczególnych ołtarza prowadzili proboszczowie centralnych katowickich parafii. Nawiązywały one do przeżywanego roku duszpasterskiego.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiego została ustanowiono bullą „Transiturus” papieża Urbana IV w 1264 r. W Polsce po raz pierwszy była obchodzona w 1320 r. w Krakowie.

Zobacz także
Wasze komentarze