epa06774716 Thai activists hold anti-smoking signs while participating in a stop smoking campaign to mark ‚World No Tobacco Day’ in Bangkok, Thailand, 31 May 2018. The theme of ‚World No Tobacco Day’ is ‚Tobacco Breaks Hearts’. According to the World Health Organization (WHO), there is a link between tobacco and heart and other cardiovascular diseases, including strokes, which combined are the world’s leading causes of death. According to official reports, The global tobacco epidemic kills more than 7 million people each year, of which close to 900,000 are non-smokers dying from breathing second-hand smoke. EPA/NARONG SANGNAK Dostawca: PAP/EPA.

Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po papierosy regularnie sięga ponad miliard osób, a co roku palenie zabija 7 milionów ludzi. Palacze bardziej niż osoby niepalące narażeni są na chorobę niedokrwienną serca, zawał, zaburzenia pracy serca i nadciśnienie tętnicze – podkreślają lekarze w związku z obchodzonym w czwartek Światowym Dniem Bez Tytoniu.

Lekarze, jak co roku, apelują w tym dniu o rzucenie palenia. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Bez Tytoniu, obchodzonego z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia 31 maja to: „Tytoń i choroby serca”.

„Dym papierosowy zabija. Nie ma bezpiecznej ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, i nie tylko” – podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) Bożena Janicka.

Lekarze przypominają, że zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera zgubne działanie na organizm palacza. „Rak płuc, krtani, dziąseł, trzustki, szyjki macicy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, gruźlica, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby zębów, oczu, impotencja, zagrożenie niepłodnością, poronienia… Zagrożeń jest mnóstwo” – podkreśla PPOZ.

EPA/NARONG SANGNAK

Eksperci przypominają, że niebezpieczne dla zdrowia są nie tylko „tradycyjne” papierosy, ale także e-papierosy. Badania naukowe wykazały, że zawarte w nich substancje chemiczne również niszczą organizm.

Organizacja ocenia, że kampanie edukacyjne i wprowadzane sukcesywnie zakazy palenia, przynoszą pierwsze efekty, ale z danych wynika, że nadal palenie jest epidemią na świecie. „Po papierosy regularnie sięga ponad miliard osób (z czego około 200 milionów to kobiety), a co roku palenie zabija 7 milionów ludzi (z czego blisko 900 tysięcy to bierni palacze)” – podaje PPOZ.

„Wraz z dymem tytoniowym do organizmu palacza dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan. Chemiczne substancje podstępnie niszczą organizm, poszczególne narządy, a także serce. Przyspieszają czynności serca, podnoszą ciśnienie tętnicze, dochodzi do skurczu naczyń. Palacze narażeni są na miażdżycę, a ryzyko wystąpienia u nich zawału serca jest dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej. Wśród zagrożeń jest też udar mózgu, tętniak aorty brzusznej, choroba niedokrwienna” – wymienia Janicka.

Lekarze PPOZ podkreślają, że nie ma innego sposobu, by uchronić się przed zagrożeniami, jak tylko rzucić palenie. „Zerwanie z nałogiem nawet największemu palaczowi daje szanse na odzyskanie zdrowia. Nigdy nie jest za późno! 31 maja zróbmy pierwszy krok” – zachęca Janicka i zaleca konsultowanie się z lekarzami rodzinnymi na temat sposobów walki z nałogiem i zalecanych dla palaczy badań.

Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze