Abp Światosław Szewczuk, zdjecie poglądowe fot. youtube

Abp Szewczuk: niech każdy z nas przyłączy się do tej świętej i wielkiej sprawy – do naszego zwycięstwa

„Ta wojna nie jest wojną, w której walczy tylko ukraińska armia, nie jest wojną prowadzoną przez wroga przeciwko prezydentowi lub państwowej władzy Ukrainy z pewnych naciąganych motywów. Rosyjski agresor prowadzi wojnę z narodem ukraińskim. Bardzo ważne jest, aby każdy z nas przyłączył się do tej świętej i wielkiej sprawy – naszego zwycięstwa” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dwudziestym ósmym dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Mamy dziś 23 marca 2022 r. Ukraina i naród ukraiński przeżywają już dwudziesty ósmy dzień tej drogi krzyżowej, tej Golgoty, tej wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko pokojowo nastawionemu narodowi ukraińskiemu.

Przeżywamy tragiczne, bolesne czasy. Ale takie czasy rodzą bohaterów. Bohaterów, którzy z miłości do swojego narodu i ojczyzny gotowi są ponieść każdą ofiarę, nawet ofiarę z własnego życia.

W tych dniach, gdy rozmawiamy z różnymi ludźmi, z wolontariuszami, duchowieństwem, wojskowymi, urzędnikami państwowymi różnych szczebli, w szczególności z władzami centralnymi, wydaje się, że nasz naród ukraiński naprawdę zjednoczył się, aby wytrwać w walce.

>>> Franciszek zachęcił Polaków do udziału w akcie poświęcenia narodów Niepokalanemu Sercu Maryi

Wiele mówiliśmy razem o jedności: jedności Kościoła, jedności narodu, nawet jedności politycznej, mówiąc o tej jedności jak o marzeniu. Ale dziś to marzenie stało się rzeczywistością.

Widzimy, że ludzie jednoczą się, by pokonać wroga, który depcze ukraińską ziemię. Widzimy, że każdy czuje nakaz własnego sumienia, aby wytrwać i zwyciężyć.

Fot. EPA/PHILIPP SCHMIDLI

Czujemy, że rzeczywiście ta wojna nie jest wojną, w której walczy jedynie armia ukraińska. To nie jest wojna prowadzona przez wroga przeciwko prezydentowi czy rządowi ukraińskiemu z takich czy innych pobudek ideologicznych. Rosyjski najeźdźca prowadzi wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu. I ta wojna ma wszelkie znamiona ludobójstwa, eksterminacji ludzi, naszego dziedzictwa kulturowego, naszej tradycji duchowej.

I właśnie w tej patriotycznej wojnie cały naród ukraiński stanął w obronie swojej ojczyzny. A mówiąc „naród”, mamy na myśli wszystkich mieszkańców Ukrainy, bez względu na ich pochodzenie narodowe czy etniczne, na przynależność kościelną lub religijną, a nawet bez względu na to, czy mieszkają na Ukrainie, czy za granicą. Czujemy, że zwycięstwo jest wspólną sprawą. I w tej jedności narodowej odczuwamy przedsmak zwycięstwa.

>>> Kijów: ślub w czasie wojny

Bardzo ważne jest, aby każdy z nas, każdy, kto mnie słucha, włączył się w tę świętą i wielką sprawę. Ten „cud nad Dnieprem”, który dokonuje się na naszych oczach, okazuje się być swoistą sprawą, dziełem pobłogosławionym przez Boga. Zmagamy się i walczymy o zwycięstwo, ale to zwycięstwo daje nam nasz Pan Bóg.

Dzisiaj chciałbym w sposób szczególny podziękować za bardzo wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce w poniedziałek, dosłownie przedwczoraj, w Jerozolimie. Z inicjatywy międzynarodowego Elijah Interfaith Institute przed katedrą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Jerozolimie odbyła się międzynarodowa, międzywyznaniowa, międzykościelna modlitwa o pokój i zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. W modlitwie tej osobiście uczestniczył łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup Pierbattista Pizzaballa. Wzięli w niej udział przedstawiciele greckokatolickiego Kościoła melchickiego, różnych wspólnot protestanckich, anglikańskich i innych, intelektualiści, przywódcy, religijni przedstawiciele społeczności żydowskiej, myśliciele islamscy i przywódcy religijni. Pragnę bardzo podziękować za to, że ta modlitwa miała miejsce i że podpisano odpowiednią deklarację na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.

>>> Inicjatywa „Adoracja bez Granic”

Jerozolima i Kijów odczuwają duchowy związek. Kijów został zbudowany jako nowa Jerozolima. Niech ta modlitwa, ten ruch przeciwko wojnie, rozprzestrzeni się na inne ośrodki życia religijnego i duchowego na całym świecie.

Módlmy się razem. Módlmy się przed katedrami Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na całym świecie o pokój na Ukrainie. Zobaczymy, że Pan Bóg wysłucha naszych modlitw i ta wojna zostanie wygrana. Niech Pan Bóg błogosławi nas wszystkich.

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze