PAP/Mykola Kalyeniak

Abp Szewczuk: w obliczu wojny musimy się zreflektować, jakie działania są właściwe dla Kościoła

Musimy się na nowo zreflektować, jaki sposób działania jest właściwy dla Kościoła. W czasie wojny każdy ma swoje zadania – przyznał abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W Przemyślu rozpoczął się wczoraj Synod Biskupów, który – jak powiedział hierarcha – „jest najwyższym trybunałem Kościoła wschodniego”.

Rozpoczęty 7 lipca Synod jest pierwszym osobistym spotkaniem wszystkich biskupów greckokatolickich z całego świata od 2019 r. Przez dwa lata bowiem hierarchowie obradowali online.

Abp Światosław Szewczuk wskazał, że fakt, iż przez 3 lata biskupi nie mogli spotkać się osobiście oraz trwająca na Ukrainie wojna oznacza, że w czasie synodu będzie dużo pracy. – Musimy się na nowo zreflektować, jaki sposób działania jest właściwy dla Kościoła, jaka jest nasza misja. W czasie wojny żołnierze mają swoje zadania do wykonania, politycy swoje, dziennikarze swoje, a Kościół ma swoje zadania – zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

>>> Abp Szewczuk: być chrześcijaninem oznacza walczyć ze złem, zwłaszcza w swoim sercu

PAP/Mykola Kalyeniak

Zdaniem patriarchy misją Kościoła jest wspieranie osób cierpiących z powodu wojny na dwóch płaszczyznach. Jedna to udzielanie pomocy humanitarnej wobec katastrofy na Ukrainie, druga to „głoszenie prawdy”.

– Papież Franciszek powiedział, że wielka wojna zawsze jest powiązana z wielkim kłamstwem. Czasem ta bolesna prawda nie jest łatwa do powiedzenia. Politycy, czy dyplomaci nie zawsze mogą wszystko powiedzieć, a Kościół ma obowiązek mówić w imieniu tych najbiedniejszych. Nie wchodzimy w sprawy wojskowe, czy polityczne, ale musimy bronić ludzi i pomagać im tam, gdzie teraz są, zwłaszcza w Polsce. Według oficjalnych statystyk w Polsce jest co najmniej 3 miliony uchodźców. To jest wielkim wyzwaniem duszpasterskim – przyznał abp Szewczuk.

EPA/GEORGE IVANCHENKO

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego podkreślił, że Synod jest „najwyższym instrumentem rządzenia Kościołem”. – Przewodniczący Kościoła nie może sam rządzić. Synod jest najwyższym trybunałem Kościoła wschodniego. Tutaj też wybieramy nowych biskupów. Mamy dużo do zrobienia i myślę, że tutaj w Przemyślu Pan Bóg będzie nam błogosławił – powiedział.

Obrady odbywają się w rzymskokatolickim Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Potrwają do 15 lipca.


Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. Przynależność do niego deklaruje 5,2 mln wiernych. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze