fot. unsplash

Adwent: w ciszy czy tanecznie?

5 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Rekolekcje o świętości ciała z nauką tańca, rekolekcje „dla singli 25+”, rekolekcje w ciszy, w duchu franciszkańskim lub maryjne – to tylko mała część propozycji na duchowe przeżycia i wzrastanie w wierze w czasie zbliżającego się Adwentu.

Wytańcz Bogu swoje… oczekiwanie

Dla miłośników tańca ks. Paweł Skonieczny, ks. Paweł Rokicki i Maria Trusiło-Kiepuszewska poprowadzą Taneczne Rekolekcje Adwentowe o godności i świętości ciała, pod hasłem „Słowo wcielone”. Odbędą się one w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Popowo-Letnisko koło Warszawy. – Jezus przyszedł na świat w ciele, by być blisko Ciebie. I taki już pozostał. Spotkaj się z Nim w tańcu i na Eucharystii i doświadcz, jak wiele dla Niego znaczysz! Po tych rekolekcjach, Święta Bożego Narodzenia już nigdy nie będą takie same. Przygotuj się dobrze do tego czasu – całą swoją duszą i ciałem! Wytańcz Bogu swoje… oczekiwanie! – zachęcają organizatorzy.

>>> Pora na Adwent? Czyli o logice i Kościele 

fot. unsplash

Pomysłodawcy rekolekcji gwarantują, że będzie to czas radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa w sercu. Na konferencjach duchowni postarają się pomóc „na nowo przyjąć swoje życie, odkryć posiadaną wartość i godność, której nic i nikt nie może odebrać, ani pomniejszyć”. – Taniec pomoże Ci zaakceptować siebie, ucieszyć się ze swojego istnienia i zadbać o swoje ciało w harmonii z duszą. To czas kształtowania świadomości swojego ciała, doświadczania wolności w ruchu oraz swobody, za którą być może od dawna tęsknisz – dodają. W programie warsztatów m.in.: modlitwa, uwielbienie, stretching, nauka adwentowej choreografii tanecznej, poznanie różnych stylów tańca, takich jak m. in. taniec klasyczny, taniec towarzyski, taniec współczesny, jazz, tańce integracyjne, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, ćwiczenia modelujące sylwetkę, ćwiczenia korygujące postawę, konferencje o godności i pięknie ludzkiego ciała oraz o prawdziwym znaczeniu świąt Narodzenia Pańskiego, adoracja i Eucharystia.

>>> Pytanie na adwent: czy naprawdę chcemy spotkać Boga?

Rozpoznanie powołania?

– A może… w Twoim sercu rodzą się pragnienia życia poświęconego Jezusowi? Jeśli chcesz poznać wspólnotę żyjącą w braterskiej miłości… nie czekaj! Przyjdź i zobacz! – siostry karmelitanki misjonarki terezjanki, zapraszają wszystkie bezżenne kobiety w wieku 16-35 lat na Adwentowe Rekolekcje Rozeznania Powołania. Odbędą się one w sopockim Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek. – Pochłonięci wirem otaczającego nas świata, nie mamy czasu na nic, nawet dla siebie… A może właśnie warto się zatrzymać i spotkać z Jezusem, tym Przyjacielem, który nas zawsze zrozumie – zachęcają organizatorki. Rekolekcje rozeznawania powołania polegają na włączeniu się w życie wspólnoty (wspólne modlitwy, posiłki, a także obowiązki domowe). W programie dnia: Eucharystia, konferencje, różaniec, Adoracja, lectio divina.

fot. Domena Publiczna

Moment ciszy

Na rekolekcje dla studentów i młodzieży pracującej, pod hasłem „A nadzieja zawieść nie może!”, zapraszają z kolei ojcowie z krakowskiego Domu Misjonarzy Kombonianów. – Na zwykłych rekolekcjach zazwyczaj tylko słuchamy nauk czy uczestniczymy w nabożeństwach a nie ma czasu, by się wyciszyć i trochę spraw sobie przemodlić. Na tych rekolekcjach przez weekend możesz znaleźć dla siebie przestrzeń na modlitwę i refleksję w momentach ciszy a konferencje będą wprowadzeniami do modlitwy osobistej. Będzie czas na medytację Słowa Bożego, trwanie w adoracji przed Najświętszym Sakramentem, codzienną Eucharystię, możliwość spowiedzi czy indywidualnej rozmowy, świadectwo misyjne i rozmowy w grupach – zachęcają organizatorzy.

>>> Adwent na słodko? Czemu nie! [FELIETON]

U Maryi

Rekolekcje maryjne (te z kolei wyłącznie dla mężczyzn w wieku 16-29 lat), odbędą się w połowie grudnia w Częstochowie. – Podczas adwentowych powołaniowych rekolekcji na Jasnej Górze chcemy także pomóc młodym ludziom rozeznać czy ich serce bije pragnieniem poświęcenia swojego życia Jezusowi i Maryi poprzez życie zakonne. Rekolekcje do niczego nie zobowiązują, a mogą się stać doskonałą pomocą dla osób szukających odpowiedzi na ważne, dotyczące ich przyszłości, pytania związane z życiowym powołaniem – mobilizują pomysłodawcy. Uczestnicy będą mieszkać w Domu Pielgrzyma, przy jasnogórskim klasztorze. Podczas rekolekcji istnieje możliwość indywidualnej rozmowy z ojcem lub bratem. Inne rekolekcje maryjne „Przy Sercu Niepokalanej” – poprowadzi ks. Mirosław Bielecki. Te z kolei odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Józefowie nad Wisłą.

fot. unsplash

W legnickim Domu Rekolekcyjnym zaplanowano „Rekolekcje dla chrześcijańskich singli 25+”. Rekolekcje te są czasem pogłębiania relacji z Panem Bogiem w oparciu o Słowo Boże oraz możliwością spotkania osób, które wyznają te same wartości, wierzą w Jezusa Chrystusa i na tym fundamencie chcą budować swoje życie. Na rekolekcje mogą się zapisać wszystkie osoby, które nie mają przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa, a które ukończyły 25. rok życia.

>>> Sens adwentowego czekania

W klasztorze w Tyńcu

– Bóg stał się nikim innym, tylko człowiekiem. Dlaczego człowiekiem? Dlaczego zstąpił na ziemię? Co przyszedł nam objawić? Dlaczego tak bardzo zbliżył się do nas? Odpowiemy, że to dla nas i dla naszego zbawienia się wcielił lub krótko: aby nas zbawić. Ale co to znaczy dla nas? Jak zbawienie może dotykać nas, naszego życia, naszej codzienności? Wyglądając powtórnego przyjścia Chrystusa, warto spojrzeć na nasze życie przez pryzmat zbawczego wcielenia, którym w tych dniach się zajmiemy – tłumaczą inicjatorzy rekolekcji w opactwie benedyktynów w Tyńcu. Zaproszeni są na nie wszyscy, którzy chcą wspólnie modlić się liturgią godzin, adorować Najświętszy Sakrament i rozważać Pismo Święte, aby w ten sposób przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Poprowadzi je o. Wojciech Wójtowicz – benedyktyn, kantor, pasjonat chorału i prefekt gości.

fot. unsplash

Rekolekcje organizują również duszpasterstwa akademickie w każdym dużym mieście. Gdyby chciało się je wszystkie opisać, nie starczyłoby na to… chyba całego Adwentu. Tak bogata oferta powinna nas skłonić do tego, by coś dla siebie znaleźć, a dokładnie by znaleźć czas na spotkanie z Jezusem.

Zobacz także
Wasze komentarze