fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

Ambroży Okroy OFM: św. Franciszek nie uwielbiał przyrody dla niej samej [PODKAST]

– Podejście św. Franciszka do przyrody jest teocentryczne. On nie uwielbiał przyrody dla niej samej, on w ogóle nawet tego nie robił. On uwielbiał Boga, a przyrodą się cieszył – tłumaczy o. Ambroży Okroy OFM w rozmowie z Anną Gorzelaną. W tym roku poznańskim Akademickim Gorzkim Żalom w sposób szczególny towarzyszy „Pieśń słoneczna”, znana także jako „Pochwała stworzenia”, którą św. Franciszek napisał 800 lat temu. Całość rozmowy dostępna w formie podkastu na platformie Spotify.

W każdą niedzielę Wielkiego Postu w kościele ojców franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu odbywa się wyjątkowe nabożeństwo – Akademickie Gorzkie Żale. Już godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa wierni gromadzący się w świątyni mogą uczestniczyć w „pomniku teatralnym” – krótkim przedstawieniu przygotowanym przez grupę teatralną Agapa. Scena ta subtelnie wprowadza w tematykę danej niedzieli i pomaga lepiej przeżyć liturgię.

fot. Robert Woźniak/Akademickie Gorzkie Żale

Kościół jest specjalnie oświetlony – niektóre przestrzenie podkreślone są światłem, inne celowo wygaszone – co tworzy atmosferę skupienia, sprzyjającą modlitwie, medytacji i otwartości na duchowe treści. W każdą niedzielę inny kaznodzieja głosi kazanie pasyjne, każdemu nabożeństwu towarzyszy inna aranżacja muzyczna, inny wykonawca muzyczny, a także inny pomnik teatralny.

>>> Serca nasze przenikają. Akademickie Gorzkie Żale [REPORTAŻ]

W tym roku tematem Akademickich Gorzkich Żali w sposób szczególny towarzyszy „Pieśń słoneczna”, znana także jako „Pochwała stworzenia”. Obchodzimy 880-lecie jej powstania. W poszczególne niedziele Wielkiego Postu uwaga zwrócona jest na kolejne elementy przyrody, przez które św. Franciszek chwali Stwórcę.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– O świętym Franciszku z Asyżu myśli się jako o radosnym mężczyźnie, który biega po trawie i zachwyca się każdą stokrotką, ale uważam, że należy zerwać z dziecinnym obrazem tego wielkiego świętego – św. Franciszek traktuje przyrodę jako wspólnotę – tłumaczy o. Ambroży Okroy OFM. – W tekście „Pieśni Słonecznej” następuje pewna forma antropomorfizacji stworzenia, bowiem autor nazywa słońce, księżyc, gwiazdy, ale i także wodę, ogień, wiatr i ziemię swoimi siostrami i braćmi. Nie chodzi tu o nawiązanie do panteizmu, gdzie bóstwo było utożsamione z wszelką istniejącą substancją, bytem, ale św. Franciszek chciał zaznaczyć, że wszystko – zarówno świat stworzony, żywioły ziemskie, jak i ciała niebieskie, ale także i człowiek, a przede wszystkim on, pochodzą od Boga i w Nim znajdują swój cel.

fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

–  Franciszek, kiedy pisał ten fragment, był bardzo chory i prawie nie widział świata stworzonego, prawie oślepł – tłumaczy franciszkański duszpasterz akademicki. – On mógłby w tej swojej chorobie narzekać na los, przeklinać Pana Boga, ale czyni przeciwnie. On Go chwali, on Go uwielbia, on jest Mu wdzięczny. I tym samym już pozostawia nam pewną radę duchową, żeby w momentach kryzysowych, trudnych, niezrozumiałego cierpienia, szukać ratunku w Bogu i w uwielbieniu Go za to, co już przeżyłem, co On mi dał.

– „Pochwała stworzenia” św. Franciszka zaczyna się od Boga, kończy się śmiercią, jako uwielbieniem Stwórcy – wyjaśnia o. Ambroży Okroy OFM.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

W związku z trwającym jubileuszem, można otrzymać odpust za modlitwę tekstem „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. O jego szczegółach, kontekście napisania „Pieśni Pochwalnej” oraz o tym, jak ona się wiąże z encykliką papieża Franciszka, a także o specyfice Akademickich Gorzkich Żali dowiecie się więcej w rozmowie Anny Gorzelanej z o. Ambrożym Okroyem OFM. Dostępna jest na naszym profilu na Spotify.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze